Hedvábný žlutý a červený model předvede půvabná reprezentantka českých dívek a žen 16. května, kdy bude v Šanghaji Český den.
„Cena šatů je přibližně čtvrt milionu korun. Krajka je samozřejmě ručně paličkovaná a spotřebovaly se na ni téměř dva tisíce metrů hedvábných nití a zlatého dracounu,“ prozradila Marie Stoklasová, jednatelka společnosti Vamberecká krajka CZ.
Modely pro Taťánu Kuchařovou jsou dílem návrhářky Zuzany Štěpánkové a ušily je zručné švadleny z Vamberecké krajky. Krajka byla zhotovena za tři měsíce a pracovalo na ní pět krajkářek.

„Je to úžasný pocit pracovat na díle, které naši zemi představí světu. Za svou kariéru jsem sice měla možnost pracovat na špercích a dárcích pro diplomaty a vládu, ale EXPO je zcela výjimečné. Moc mě to těší,“ říká jedna z nich, paní Jana Horáková.

Vamberecká krajka již v dubnu vyrobila a odeslala do Číny také šperky, brože a hedvábné šály s krajkou, které si objednala česká expozice v Šanghaji. Podstatná část výrobků z Vamberku bude rovněž součástí dárkové kolekce pro hosty a vzácné návštěvy českého pavilonu na EXPO. Krajkové šperky či krajky si ale budou moci koupit i běžní návštěvníci naší expozice.

Většinu návrhů pro EXPO 2010 v Šanghaji vytvořila návrhářka Lenka Kroulíková. Ta se může pochlubit, že šperky z vamberecké krajky dostaly třeba bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, manželka amerického prezidenta Barbara Bushová či německá kancléřka Angela Merkelová. Zlatou korunku z vamberecké krajky s českými granáty dostala i jordánská princezna Haja.

Vamberecká krajka tvoří s korunovačními klenoty, staroměstským orlojem, Českým Krumlovem a Pražským hradem pět z pětadvaceti českých perel, které vybrali lidé v národním hlasování na internetu.

Eva Kijonková