Před budovou dětské kliniky se v roce 2008 dočasně usídlili dva podivní tvorové. Přestože netušíme, jakého jsou biologického druhu, dětem se po nich skvěle šplhá. Zdá se jako by sem skutečně patřili, ani na nábřeží v roce 2005 jim to zdaleka neslušelo jako na trávě 
v areálu fakultní nemocnice. Jejich autorkou je švédská umělkyně Susanne Holmbergová.

Součástí poetiky Hořického mezinárodního sympozia je práce s pískovcem, většinou 
z Podhorního Újezda. Susanne Holmberg z něj vytesala dvojici bytostí, jejichž předobraz můžeme hledat v reálném světě živočichů i ve fantazii.

Jsou to trochu mořští tvorové, možná přicházejí z Atlantidy. Na místě hlavy mají šnekovitý útvar, volutu, která je spojována s mořskou vlnou. A jistě není náhoda, že autorka žije v přístavním městě, 
v zálivu se 1700 ostrovy.

Ovečky nebo rypouš

Její pohádkové bytosti připomínají rypouše sloní, tuleňovité ploutvonožce. Tvar je jednoduše designovaný a i přes jednoduchou stylizaci se zdá, jako by se usmívali.  Ale pokud vám připomínají mírumilovné ovečky s huňatým vlněným kožíškem dlouhým až na zem, můžete mít také suchozemskou pravdu. Jeden tvor napřímil krk, jakoby někoho vyhlížel, ten druhý naopak sklání hlavu a zdraví nás.

Trojrozměrné sochařské dílo může mít řadu funkcí, zde převážila ta herní. Dvě pískovcová Zvířata z říše fantazie si oblíbily děti jako prolézačku, jejich oblé tvary uprostřed trávníku nedaleko pískoviště zcivilňují prostor a nemocnice tu i díky nim vypadá spíš jako dětské hřiště.

Martina Vítková