Hradecká Filharmonie na Eliščině nábřeží byla svědkem dlouho očekávaného slavnostního vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec města Hradec Králové za rok 2008. Během hodinu a půl trvajícího programu došlo k vyhodnocení nejlepších jednotlivců a kolektivů, které stanovila odborná komise a čtenáři Hradeckého deníku.

Mezi vybranou desítkou nejlepších sportovců jsou především účastníci letních olympijských her v Pekingu v čele se zlatým medailistou střelcem Davidem Kosteleckým, kanoistkou Janou Blahovou, judistou Pavlem Petříkovem či cyklistou Petrem Benčíkem. Oceněni byli také dva handicapovaní sportovci a osobnost, která byla uvedena do Síně slávy. Spolu s nejúspěšnějšími sportovci v kategorii jednotlivců byl vyhlášen vítěz ankety Hradeckého deníku. Čtenáři za svého nejoblíbenějšího sportovce zvolili střelce Davida Kosteleckého.

Společenskou akci moderovali známé tváře z TV Prima Radek Šilhan a Gabriela Partyšová. Vyhlášení zpestřilo vystoupení zpěvačky Marcely Holanové a skupiny Gloria. Své umění předvedl biketrialista Tomáš Zedek. K vidění byla i show dance v latinsko-amerických tancích.

A jak probíhal slavnostní večer? /ON-LINE Z FILHARMONIE/

Je páteční večer, krátce před 18. hodinou a hradecká Filharmonie se pomalu zaplňuje. Lehce nervózní přípravy vrcholí mezi pořadateli i sportovci, kteří se již brzy dozví, kdo z nich byl oceněn a kdo se stane Nejlepším sportovcem města.

S úderem sedmé hodiny začala sportovní show za doprovodu působivé znělky. Jako první byli oceněny kolektivy dospělých.

Na třetím místě se umístili HC VCES HK, muži, hradečtí hokejisté. Když se moderátorka Gábina Partyšová ptala, jak se připravují sportovci na zápas a zda dodržují "večírkový půst", jeden z hokejistů lišácky odpověděl: "Většina sportovců je doma a odpočívá."

Jako druhá se umístila TJ Slavia HK, pozemní hokej, ženy. Při vyhlášení se zvedla téměř celá řada krásných štíhlých dívek ve společenských šatech, do kterých by nikdo nehádal sportovní dresy na hřišti. Nedávno vyhrály první ligu, takže jsou opravdu úspěšné. Mikrofonu se ujala brankářka Šárka. Na otázku, proč zrovna ona má tuto pozici bez váhání odpověděla: "Protože mám obě ruce levé."

První místo patří SK Karate Spartak, ženy karatistky. Na pódium přišla čtveřice sebevědomých dívek. Radka Krejčová, která se karate věnuje už 14 let, se spolu s týmem těší na svého trenéra, který je momentálně v zahraničí. Dodává: "Až přijede trenér z Japonska, přiveze nové finty a metody."

Mezi předávajícími byl i "sporťák" Hradeckého deníku, kterému se zřejmě asistence moderátorů a předávání cen zalíbilo natolik, že ani nechtěl opustit pódium. Zabralo až několik vyzvání Gábiny Partyšové a její osobní doprovod k divákům.

Po prvním kole předávání se pódium roztančilo v rytmu latinsko-amerických tanců. Připotácel se "opilý zloduch", kterého tancem zkrotila sexy policistka. Celý tanec měl švih a šmrnc a jistě nenechal posluchače v klidu…


Dalšími oceněnými byli handicapovaní sportovci:
Ondřej Sedliský za tenis a Roman Šlechta za stolní tenis.
Následující kategorií byla Síň slávy, do které byl uveden Josef Nun za své šachové výkony.

O další kulturní zážitek se postaralo Duo Gloria. Mladý varhaník s drobnou blondýnkou zazpívali romantickou píseň „Celou noc“ a taneční, rytmickou „Darling“. Oba do hudby vkládali své prožitky a vybízeli posluchače k potlesku.


Velmi oblíbenou kategorií jsou
jednotlivci, dospělí. Na desátém místě se umístil Leoš Roušavý v kvadriatlonu, na devátém Andrea Pokorná v judu a jako osmý Jakub Šubrt v kulturistice.
Když si moderátoři povídali s Leošem Roušavým o jeho největším soku v dané disciplíně, průvodce večera poznamenal: „Mirek prý už bude končit…“ „Doufám,“ bezelstně dodal Leoš. Moderátory zajímalo, zda ještě stíhá holky, „ano, ano, není problém,“ chvatně dodal. A jaké jsou jeho další sny? Chtěl by být mistrem světa.
Judistka Andrea se bohužel nemohla zúčastnit, a tak ji ochotně zastoupil oblíbený „sporťák“ Deníku. Zdá se, že byl hvězdou večera.

O další úžasnou show se postaral biketrialista Tomáš Zedek. Sám si musel obstarat prostředky na mistrovství světa, kde se umístil na devátém místě, z Čechů byl jediný. Ve své cyklo-exhibici divákům předvádí, co vše je možné s kolem dělat. Skákal i z překážek vysokých kolem dvou metrů. Vrchol představoval, když skákal na bedny vysoké přes tři metry a pod ním ležel rozkročený muž.

Pokračuje se oceněním jednotlivých sportovců na sedmém až čtvrtém místě.
Sedmá je kanoistka Lucie Matoušková, která nás zdraví z videozáznamu z Itálie a cenu za ni přebírá maminka.
Šestý je karatista za Spartak Hk Lukáš Polzer. Nejvíce se věnuje stylu karate šotokan. I on už očekává návrat svého trenéra: „Nejen finty, ale přiveze nám i psychickou podporu.“
Páté místo získal cyklista Petr Benčík, který se věnuje silničním závodům v jednotlivcích. Soutěžil i na trase kolem Velké čínské zdi a v jednom úseku jí dokonce projížděli. Gábina: „Máte oholené nohy?“ – „Ano, pořád,“ odpovídá Petr. A proč? Jak platí vtipy o mouchách na zuby, tak to platí i na nohy…“, vysvětluje s úsměvem.
Čtvrté místo si zasloužil za střelbu Jan Sychra, který se také účastnil Olympijských her v Pekingu, kde získal 16. místo. I on je na soustředění v Itálii, a proto poděkoval prostřednictvím videa.

Program obohatila Marcela Holanová svou písní „Jestli je na nebi Bůh“. Bohužel se naplnil i pátek třináctého a v polovině temperamentního vystoupení „vypli proud“. Zpěvačka tak ve tmě vyplnila prostor povídáním o svém vlastním sportování: hraje dlouho a, dle jejích slov, neúspěšně tenis: „Už se na mě vystřídalo hodně trenérů.“


Poslední a nejdůležitější ceny
předal šéfredaktor Hradeckého deníku Martin Brabec, šéf okresního sportu Jiří Pavlíček a sportovní předseda Jan Michálek.
Třetí místo získala kanoistka Jana Blahová, která v Pekingu nejlépe jela v dvojkajaku.
Druhé místo obsadil judista Pavel Petřikov, jenž v Pekingu získal 9. místo v kategorii do 60 kg. Moderátorka ocenila jeho celkový styling a vkus při výběru oblečení, „Jak jste se připravoval na večer? Podle čeho jste oblek vybíral?“ – „Vzal jsem ten první, co byl vyžehlený a připravený.“ A co ho čeká v nejbližší době? „Jen mistrovství Evropy a mistrovství světa“, jak uvedl.

Nejúspěšnějším sportovcem roku se stal David Kostelecký za střelbu. Byl jedním z vítězů čínských olympijských her. Bohužel byl dnes i s trenérem na soustředění a nemohl se zúčastnit. David Kostelecký se stal i vítězem ankety čtenářů Hradeckého deníku.

Moderátor se na konci večera rozloučil slovy Ivana Hlinky: "Důležité je se ze všeho ne…, je to jen sport!"
Moderátorka naopak poeticky: písní ve vlastním podání.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC ROKU 2008 MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ

Kategorie: Jednotlivci - dospělí

1. Kostelecký David – střelba
2. Petřikov Pavel – judo
3. Blahová Jana – kanoistika
4. Sychra Jan – střelba
5. Benčík Petr – cyklistika
6. Polzer Lukáš – karate
7. Matoušková Lucie – kanoistika
8. Šubrt Jakub – kulturistika
9. Pokorná Andrea – judo
10. Roušavý Leoš – kvadriatlon
Kategorie: Kolektivy dospělých

1. SK Karate Spartak – ženy – karate
2. TJ Slavia HK – ženy – pozemní hokej
3. HC VCES HK – muži – lední hokej
Kategorie: Handicapovaní sportovci

Sedliský Ondřej – tenis
Šlechta Roman – stolní tenis
Kategorie: Síň slávy

Nun Josef – šachy
Vítěz ankety čtenářů Hradeckého deníku

Kostelecký David – střelba ASK Dukla Hradec Králové