Letošní čtyřicátý ročník celosvětové soutěže se uskutečnil v Mexiku ve městě Mérida. Klání se zúčastnilo 316 soutěžících z 68 států. „Studenti absolvovali dvě odlišné části. Nejprve museli vyřešit tři velmi náročné teoretické úlohy. Poté je čekala dvě praktická zadání,“ upřesnil průběh celé akce kancléř Univerzity Hradec Králové Ondřej Tikovský.

Z prvenství se mohla radovat mladá Číňanka Handuo Shi, která se zapsala do historie olympiády. Letos to bylo poprvé, kdy zvítězila žena.

Členové českého týmu, tvořeného Michalem Koutným z Gymnázia v Třebíči, Janem Humplíkem z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, Richardem Polmou z Gymnázia v Mladé Boleslavi, Jáchymem Sýkorou z Gymnázia Ch. Dopplera v Praze a Petrem Ryšavým z Gymnázia J. Heyrovského v Praze, byli na této soutěži poprvé.

„Přípravu družstva a jeho náhradníků organizoval profesor Ivo Volf, vedoucí katedry fyziky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Příprava probíhala ve dvou etapách. Jednak korespondenční formou a poté studenti absolvovali také desetidenní intenzivní soustředění v prostorách katedry fyziky na Univerzitě Hradec Králové. Část přípravy se konala společně se slovenským družstvem,“ dodal Bohumil Vybíral. (sir)