V Trutnově jaro oslavili průvodem v krojích

Tradiční akce Vítání jara a vynášení smrtky v Trutnově.Trutnov –  Tradice v naší zemi velí každým rokem vítat jaro a zároveň odehnat zimu nadobro pryč.

I v Trutnově vyrazil průvod, aby zimu zapudil. Každoroční akce Vítání jara a vynášení smrtky se vydařila. I proto, že panovalo slunečné počasí.

Krátkým programem akci zahájily děti ze Základní umělecké školy Trutnov. Ve společenském centru Uffo, kde své taneční a pěvecké vystoupení předvedly, se sešel velký počet rodičů, sourozenců, ale i dalších lidí, kteří se chtěli na přivítání jara podílet. Tradiční kostýmy byly nezbytností.

Z Uffa se krojovaný průvod přesunul ke kinu Vesmír, kde účastníci společně hodili svlečenou smrtku a smrťáka z mostu do řeky a nechali tak Zimu uplavat z Trutnova pryč.

Vynášení smrtky je jednou z tradic, ke kterým se vrací stále více lidí v dalších a dalších regionech. Navazují tak na tradiční lidové zvyky a slavnosti.

Myslím si, že by se taková akce rozhodně měla zachovat a konat se ideálně i v dalších městech, kde by lidé s radostí přivítali období jara. Frázi „už není zima" totiž slavnost dodává úplně jiný rozměr.

Nikol Rabasová, Czech Sales Academy, Trutnov

Studenti chrudimské Střední školy zdravotnické a sociální v Základní škole Dr. Peška.První pomoc v režii středoškoláků

Chrudim - Studenti chrudimské Střední školy zdravotnické a sociální předávali své znalosti první pomoci jen o málo mladším žákům ze Základní školy Dr. Peška. Předvedli obvazové techniky, ošetření popálenin, ale také srdeční masáž. Mladí návštěvníci si mohli všechny činnosti také sami vyzkoušet, čehož ochotně využili.

Aneta Macková, SŠZS Chrudim

Prváci na pracovním úřadě

Studenti z Gymnázia Česká Třebová na přednášce na pracovním úřadě v Ústí nad Orlicí.Ústí nad Orlicí – Studenti Gymnázia Česká Třebová zavítali na pracovní úřad. Ne však kvůli zaměstnání, ale kvůli přednášce.

Zjistili tak například, že jako psycholog nebo právník seženou práci mnohem hůř, než kdyby vystudovali třeba elektrotechniku.

Za úkol poté dostali vybrat pro firmu vhodného uchazeče o zaměstnání. Většina dala přednost zkušenému panu Čepovi před čerstvou absolventkou nebo svobodnou matkou, a to i přesto, že byl nejstarším z nabízených kandidátů.

Jan Beran, 
Gymnázium Česká Třebová

Pardubice po broadwaysku

Pardubice – Ve Východočeském divadle měla premiéru inscenace Mrzák Inishmaanský Ladislava Špinera, u kterého jde na poli režie o první větší počin. Na slavné newyorské Broadwayi byla shodou okolností naplánována premiéra nového nastudování stejné hry jen o pár dní později než v Pardubicích.

Špiner se s tematikou Mrzáka nesetkává poprvé, možnost vyzkoušet si svůj režisérský um dostal už dříve, podílel se na uvedení této hry ve formě scénického čtení.

V titulní roli se představil Petr Borovec. Premiéru hostila Malá scéna ve dvoře.

Jana Sekerová, Gymnázium Dašická, Pardubice

Figurativní umění v Galerii města Trutnov.Mladí sochaři vystavili figury

Trutnov – Netradiční výstava soch a sousoší studentů z Ateliéru figurativního sochařství v Brně dospěla ke svému závěru. Návštěvníci Galerie města Trutnova před ním měli možnost užít si ji na prohlídce s komentářem samotných autorů.

Barbora Borůvková, 
OA Trutnov

Michal Cimala otevřel svoji výstavu hrou na raketon

Trutnov - Apríl patřil vernisáži moderního umělce a designéra Michala Cimaly. Na výstavě prezentující se moderním stylem a osobitými světonázory si může návštěvník prohlédnout obrazy schizofrenně vystihující a zároveň nevystihující dění ve světě. Vernisáž doprovázela i ukázka autorovy hudby na jeho vlastní instrument Raketon, který funguje na principu elektrické kytary, osazené klavírními strunami. Hraje se na něj nejen smyčcem, ale také třeba ručním šlehačem na mléko.

V aktuální tvorbě Michala Cimaly se míchají vlivy pop artu s akční malbou.

Výstava je otevřena od 2. dubna až do 6. května 2014 v galerii Uffo v Trutnově.

Barbora Borůvková, OA Trutnov

Co si o tom myslím: Samaritán, nebo hlupák? Žebráci nám kolemjdoucím „nabízejí" dilema

Hradec Králové - Jistě jsou vám, stejně jako mně, známi lidé, kteří si říkají, a kolikrát také žádají nebo úpěnlivě prosí o peníze.

Jejich žádost obyčejně začíná tím, že byli oloupeni a potřebují drobné na hromadnou dopravu. Další jsou schopni, zřejmě podle vašeho vzezření, usoudit, že jste kuřákem a permanentně u sebe nosíte krabičku cigaret. Takoví vám pod nos drze strčí desetikorunu s otázkou: „Kouříte?"

Napadá mě i další typ lidí, kteří by mohli dávat lekce z komunikace. Jde o postarší paní, která vás zastaví a nabídne vám, lépe řečeno vám vnutí balíček tarotových karet.

V tu ránu začíná věštění budoucnosti. Dnes však již není samaritánů, a tak budete hned po skončení uspěchaného rituálu důrazně požádáni o hotovostní odměnu.

Řemeslo, kterému říkáme žebrání, se rozmáhá. A vyvolává v nás nepříjemnou morální krizi. Kvůli hřejivému pocitu z dobrého skutku jistě pár drobných oželíme. Ale jak vysoká je míra jistoty, že finance půjdou na dobrou věc?

Pohybujeme se v době nástrah a vypočítavých podvodníků. Ti pokřivují věrohodnost lidí, kteří se skutečně stali obětmi smůly a neštěstí. Já osobně to nechávám na pouze svém přirozeném instinktu.

Nicméně možná je v takových situacích prozíravější udělat se neviditelným a doufat, že nás podvodníci vynechají.

Jak se říká – nehas, co tě nepálí. Není přece důvod zbůhdarma rozhazovat peníze, za které dáváme svůj čas, svoje úsilí a kolikrát i kus vlastní identity.

Kristýna Bezděková, Gymnázium J. K.Tyla, Hradec Králové

Kudy teď? Orientačním běžcům začala nová sezona

První závod Ligy Vysočiny v orientačním běhu.Skuteč - Skutečské koupaliště se na jeden den proměnilo v závodní prostory. Odehrával se zde totiž první závod Ligy Vysočiny v orientačním běhu.

Běželo se v dosti atypickém terénu zásadně ovlivněném lidskou činností. V prostoru se nachází značné množství pozůstatků po těžbě kamene: přístupné i zatopené lomy nebo jámy. Běh komplikoval i velmi hustý porost.

Oproti předchozímu teplému týdnu bylo počasí o poznání chladnější, ale naštěstí se závod obešel bez deště. Poměřit se s tratí, kterou jim přichystal stavitel Jan Krejsa, vyrazily dvě stovky závodníků.

V hlavní mužské kategorii se s téměř pětikilometrovou tratí a dvaceti sedmi kontrolami nejlépe popral Vít Bravený z oddílu SK Žabovřesky Brno s náskokem deseti sekund na druhého Marka Prášila z Třebíče. Na pomyslné stupně vítězů se ještě vešel třetí Matěj Kamenický (OK Lokomotiva Pardubice).

Na ženy v jejich hlavní kategorii čekaly rovné čtyři kilometry a devatenáct kontrol. Nejrychlejší byla s náskokem necelých dvou minut Petra Škodová (OK Lokomotiva Pardubice). Za ní doběhla oddílová kolegyně Alena Voborníková a třetí již s výraznou ztrátou skončila Iveta Králová z Jiskry Havlíčkův Brod.

Jakub Hledík, Gymnázium Skuteč