Autorská čtení, filmový klub, alternativní muzika a další libůstky čekají na návštěvníky nového studentského klubu, který zakotvil v restauraci Nový pivovar v areálu Regiocentra.

Zahajovací večírek, jenž odstartoval ve středu po 20. hodině, nabídl jen špetku z toho, co hodlají autoři myšlenky, čtyři studenti hradecké univerzity, na improvizovaném pódiu představit.

Kromě kapely The Plaky, v níž hrají kantoři i vysokoškoláci, se o zpestření večera postarali dudák, písničkář, vyznavači Capoeiry či spolek sedmi studentů humoristů při aerobikové sestavě.

„Kupříkladu onen dudák je vysokoškolák, který hraje na dudy už patnáct let a zatím nikde nevystupoval. Neměl v podstatě ani kde. To jsou přesně ti lidé, které chceme oslovit a dát jim šanci, ať ukážou, co v nich je,“ vysvětlil jeden z otců nápadu Ondřej Marek.

Kromě nabitých programů, plánovaných na každou středu, chtějí studenti pořádat také komornější úterní a čtvrteční večery. Ty by byly pokaždé zaměřeny na jedno téma.

„Jednou z uvažovaných variant je například Africký večer, kdy by se prolínaly odborné příspěvky a zajímavosti z tamní kultury či života, s hrou na tradiční nástroje jako je didgeridoo,“ dodal Marek.

Založit studentský klub napadlo partičku kamarádů již před časem. „V Hradci totiž něco podobného, kde by se studenti mohli realizovat a nejen opíjet, neexistuje,“ popisuje zrod myšlenky Marek. Od nápadu chyběl už jen krůček k naplnění snu, avšak mělo to jeden háček. A to prostory.

Nabídka ze strany restaurace Nový pivovar přišla velmi nečekaně.

„Dcera studuje na vysoké škole a já sama jsem ji také absolvovala. Mám tak k vysokoškolákům vřelý vztah. Prostory restaurace jsem jim nabídla také proto, že by to mohlo být velmi příjemné zpestření pro naše hosty. Navíc samotný vzhled restaurace přímo vybízí k nějaké klubové scéně,“ vysvětlila majitelka Marie Matulová.

Poznamenala, že na chod restaurace nebude mít klub žádný negativní dopad. Do budoucna plánuje majitelka i spolek studentů využívat také nádvoří pivovaru. „Uvažujeme o divadelních vystoupeních. Jednáme už s Klicperovým divadlem a Scénickým divadlem Jana Pokusila. Mohl by to být zrod nového festivalu,“ říká odvážně Ondřej Marek.