Malšovickým útulkem už prošlo velké množství psů. Ač jsou jejich osudy většinou velmi smutné, řada z nich brzy najde nové majitele. Od dubna navíc v areálu funguje i psí hotel. Útulek byl v Malšovicích otevřen na jaře loňského roku a jen během prvních osmi měsíců od jeho vzniku se zde ocitlo 322 psů a narodilo se 60 štěňátek.

„Považuji za velký úspěch, že 357 pejsků našlo svého pána. Toto číslo prokazuje, že naše práce má smysl,“ říká vedoucí hradeckého útulku Lenka Lacinová. Asi jedna třetina zvířat se vrátila k původnímu majiteli. Se psy, které si nikdo nevyzvedl, chodí na procházky dobrovolníci. „Od začátku roku 2009 máme zaevidováno 200 dalších lidí, kteří nám takto pomáhají. Z roku 2008 zbylo několik stálých dobrovolníků, avšak bohužel většina časem chodit přestane,“ uvedla vedoucí.

Venčit pejsky je možné denně od 10 do 17 hodin, a to kromě úterý, kdy je zavřeno. Do útulku psy vozí městská policie. Spoustu jich nalézá podvyživených, zanedbaných a zubožených. Letos zařízením zatím prošlo 272 zvířat. Ta z nich, která dosud nenašla nového pána, je možné prohlédnout si na webových stránkách útulku, kde jsou informace stále aktualizovány. Hradecký útulek disponuje veterinárním servisem. Proto zájemci o psy nemusejí mít obavy – všechna zvířata jsou preventivně očkována proti nejčastějším chorobám.

„Kotce jsou vybaveny uzavíratelnou přepážkou, pomocí které lze psa v případě potřeby oddělit a zabránit přímému kontaktu ošetřovatele se psem,“ přidává Lenka Lacinová zajímavost. Od letošního dubna funguje v útulku i takzvaný psí hotel neboli dočasné penzionování psů. Standardní péče v něm stojí 250 korun za den. Zajištěno je krmivo, kotec, který je uvnitř vytápěný, a výběh. V nabídce jsou však také nadstandardní služby za příplatek. Například jde o krmivo dle přání majitele za příplatek 70 korun denně, dále stříhání, jehož cena je odstupňována velikostí a rasou psa, a koupání. Kapacita „hotelu“ je devětadvacet míst a doba pobytu nesmí být delší než jeden měsíc.

Každý ubytovaný pejsek musí být vybaven tetováním nebo čipem a musí splňovat další podmínky pro přijetí. „V budoucnu bychom rádi rozšířili stříhání nepenzionovaných psů na objednávku, což je jedna z plánovaných novinek našeho útulku,“ dodala Lacinová. Pavlína Baliharová Více pejsků, kteří hledají nový domov, najdete na webové adrese: hradecky.denik.cz/utulek

Chris, 11 let
německý dlouhosrstý ohař

Chris má hnědou polodlouhou srst se znaky. Je hodný, přátelské povahy, veselý, v dobré kondici, tetovaný, snášenlivý k ostatním psům. Je vhodný spíše ke starším lidem. Občas mívá střevní potíže, proto potřebuje speciální krmení.

Daneček, 6 let
kříženec, 35 cm v kohoutku

Tento pejsek je bohužel slepý, ale má chuť k životu. Snaží se orientovat dle čichu a sluchu. Byl by vhodný k domku se zahrádkou a hodným páníčkem, kde by se cítil v bezpečí.

*  Kdo si vezme Danečka k sobě a bude se o něj dobře starat, toho Hradecký deník jako poděkování pozve na prohlídku redakce.

Black, 3,5 roku
kříženec ovčáka s malamutem

Black je sebevědomý pejsek, vhodný k hlídání objektu. Nedoporučujeme ho začátečníkům, protože je velice temperamentní. Projevuje nesnášenlivost k ostatním psům. Potřebuje každodenní aktivitu, aby vydal energii a byl zvladatelný.

Rex, 3 roky
kříženec jezevčíka

Rezavý tříletý kříženec byl nalezen v Náchodě. K dospělým se chová mazlivě, hodí se do domku se zahrádkou. Má přátelskou povahu. K dětem je však nevhodný, protože má velmi temperamentní povahu a někdy si důrazně hlídá svou misku.

Fousek, 5 let
kříženec, 55 cm v kohoutku

Fousek je rezavěčerné barvy a má hrubou srst. Je velice hodný, mazlivý, dobrý hlídač a je temperamentní. Rád chodí na procházky, avšak nesnáší auta. Proto doporučujeme procházky v lese a ve volné přírodě. Je nevhodný k dětem.