V letošním roce podala na hradecký magistrát projekt na přestavbu části školní zahrady s názvem „Projekt environmentální výchovy na Základní škole a Mateřské škole, Úprkova 1, Hradec Králové". V soutěži byla úspěšná a získala dotaci v celkové hodnotě 100 000 korun.

Cílem projektu bylo realizovat přeměnu části zahrady Mateřské školy na „přírodní učebnu", která bude využívána dětmi při každodenních outdoorových aktivitách. Téměř celá zahrada je navržena jako bezúdržbová (není nutné pravidelně sekat trávu apod.), což je velmi důležité pro snížení finanční náročnosti při zachování funkčnosti i vzhledu.

Ekologická zahrada je rozmanitá

A co všechno v zahradě děti najdou?

Dominantní částí zahrady je bylinková spirála. Děti zde budou poznávat, se zapojením téměř všech smyslů (zrakem, čichem i chutí), byliny používané hlavně v gastronomii. Libeček, majoránku či rozmarýn – koření na ochucení jídel, ale také meduňku či mátu – bylinky pro přípravu nápojů jsou osázené v opuce seskládané do tvaru spirály.

V jedné z okrajových částí ekologické zahrady jsou zasazeny ovocné stromy (jabloň, švestka) a ovocné keře (rybíz, angrešt, borůvka, aronie). V dalších částech zahrady najdeme dětské čtverečkové zahrádky pro pěstování zeleniny, kruhové mikro – zahrádky pro pěstování demonstračních obilnin (pšenice, ječmen apod.) i kamenité řečiště osázené tematickými rostlinami.

Nejvíc se děti těší na živé tvory, kteří budou celoročně obývat ohraničený výběh v rohu zahrady – suchozemské želvy. V zahradě je také připraven prostor určený pro včelí úl (demonstrační – bez včel). Jak vypadá včelí plástev, kde a jak se rodí včely dělnice, zkrátka vše, co souvisí se získáváním medu, si budou děti moci prakticky osahat.

Sázení rostlin se ujaly také děti

V chodnících, které vedou napříč celou ekologickou zahradou, jsou zapuštěny betonové nášlapy v dekoru dřevěných kulatin. Děti tak budou v zahradě rozvíjet nejen znalosti z environmentální oblasti, ale i pohybové dovednosti.

Na závěr je také nutné zdůraznit, že děti nepřišly k zahradě bez práce. Samotné sázení rostlin proběhlo při takzvaném Ekologickém dni – sázení rostlin, který se uskutečnil 1. října odpoledne. Na školní zahradě se sešli rodiče s dětmi a udělali obrovský kus práce. Bylo nutné nejen vše zasadit, ale také zalít, natřít branku, umíchat speciální substrát do čtverečkové zahrádky a mnoho dalších drobných úkolů.

Na návrhu projektu se podíleli pedagogové z MŠ a firma Garogarden, která samotnou přestavbu provedla. Děkujeme touto cestou všem, kteří umožnili nejmenším dětem vzdělávat se tou nejpřirozenější cestou.

Martin Jílek, Lubomír Douděra