„Máme zájem udržovat tradiční lidové zvyky. Shodou okolností jsem se tady bavil s člověkem, který plete pomlázky. Postěžovali jsme si, že dnešní mládež už to nedovede a pomlázku si raději koupí, což je škoda. Také proto tady jsou členky Klubu lidové tvorby, které učí zájemce jednotlivé techniky zdobení kraslic,“ přiblížil jeden z důvodů konání tradičního jarmarku ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc.

Asijští trhovci měli smůlu, organizátoři totiž dávali přednost jiné nabídce. Stovka vystavovatelů a prodejců nabízela dárky pro koledníky, výrobky ze dřeva, proutí, textilu, skla, na pultech nechyběly ani květiny nebo velikonoční aranžmá. „Je to těžký boj, ale snažíme se, aby zboží na Velikonočním trhu mělo určitou úroveň a souviselo s Velikonocemi nebo lidovou tvorbou,“ doplnil Franc.

„Tak tohle je frajeřina. To bych chtěl taky umět,“ komentoval jeden z návštěvníků ukázky práce budoucích uměleckých kovářů ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v hradecké Hradební ulici. Předváděli výrobu drobných kovaných výrobků, ale na ukázku přivezli i náročnější díla.

Zejména děti si užívaly možnosti zdobení  kraslic. „Vyzkoušela jsem si malování voskem a moc se mi to líbilo. Ani to nebylo těžké,“ podělila se o zážitek sedmiletá Kristýna Svobodová.

Na jarmark naváže Velikonoční výstava kraslic na Šrámkově statku v Pileticích. Expozice sestavená z přibližně sta kraslic a doplněná o obrázky malované na skle začne v pondělí 6. dubna a potrvá do 19. dubna.