Vodárenská společnost Královéhradecká provozní v sobotu otevře pro veřejnost věžový vodojem na Novém Hradci. Stane se tak při příležitosti Světového dne vody. Zájemci mohou vystoupat na ochoz téměř 40 metrů vysoké stavby, zároveň se dozvědí něco o výrobě pitné vody. Vodojem byl postaven v letech 1936 a 1937 pro tehdy samostatný Nový Hradec. Přístupný bude od 9 do 15 hodin.

Areál Hradeckého jezdeckého klubu bude o víkendu hostit účastníky 12. ročníku Zlaté překážky, závodů v psím parkuru. Podle předsedkyně pořádajícího klubu se klání zúčastní dvě stě soutěžních týmů z celé republiky, Slovenska a Polska. Závody se konají v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin.

Setkání příznivců koupání bez plavek zažije v sobotu večer akvapark v Hradci Králové. Tradiční Naturistické čarodějnice se zde uskuteční od 18 do 21 hodin a na programu jsou soutěže ve vodě i na souši. Návštěvníci se mohou těšit třeba na běh v akvazorbingové kouli a lámání rekordů na kruzích.
/V galerii si prohlédněte foto z loňského roku./

Putování přírodní lokalitou Plachta připravil na sobotu turistický oddíl mládeže Pěšinky a Ostříži. Ke startu na hrázi rybníka Plachta se rodiče s dětmi z mateřských škol a prvňáky dostaví v sobotu od 9.30 do 12.30 hodin. Na trase děti poznají život mnoha zvířátek a zahrají si hry. Pro větší děti od šesti do dvanácti let je od 14.30 hodin připravena dobrodružná hra. (čer)

Vyčistit chráněnou přírodní památku Na Plachtě od odpadků a dalšího nepořádku se chystají ochránci přírody spolu s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny.
Další z brigád, které se v lokalitě pravidelně konají, začne v sobotu symbolicky na Den Země od 9 hodin. Tentokrát však bude mít trochu jiný průběh. „Ochránci přírody letos na jaře odstoupili od tradiční formy brigády, kdy se provádělo odstraňování náletů a prohlubování tůní, jelikož se Agentuře ochrany přírody a krajiny prozatím nepodařilo získat veškerá povolení k realizaci těchto opatření,“ uvedl Martin Hanousek z hradecké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.
Zájemci o přírodu, kteří přijdou pomoci, se však mohou těšit na odborně komentované prohlídky lokality.
„O přírodních krásách a hodnotách budou referovat odborníci z agentury a také z hradeckého Muzea východních Čech. Kdo bude mít chuť pomoci, měl by si vzít nějaké rukavice. Pytle na odpadky budou na místě,“ upřesnil Martin Hanousek.
Sraz všech účastníků bude na hrázi rybníka Plachta. (sir)