Amatérská volejbalová liga dostala jedinečnou příležitost navštívit sídlo Evropského parlamentu. Její zakladatel Saša Mráz přijal pozvání europoslance Oldřicha Vlasáka na dvoudenní výlet do Štrasburku.

Hradecký patriot a velký příznivec sportu tentokrát na svoji pracovní návštěvu pozval zástupce sportovních organizací v Královéhradeckém kraji coby ocenění za jejich činnost. V minulých letech měli možnost navštívit Evropský parlament představitelé několika regionů, podnikatelé i studenti středních a vysokých škol.

Saša Mráz za Amatérskou volejbalovou ligu se tak VIP zúčastnil spolu se zástupci TJ Slavia Hradec Králové, hradeckých Sokolů nebo Bruslařského klubu Dr. Jaroslava Hainze.

„Zavítali jsme do míst, kam se běžný člověk nedostane," pochvaloval si výlet Saša Mráz, který překrásné historické město ležící na řekách Rýn a Ill navštívil poprvé.

Překlad do 28 jazyků

Kromě sídla Evropského parlamentu se podíval také do vyhlášené katedrály Notre-Dame. „Měl jsem možnost být na jednání europarlamentu, kde mě zaujalo, že veškerá řeč je na místě tlumočníky překládána do osmadvaceti jazyků a člověk si ve sluchátkách vybere ten svůj. Hotová babylonská věž," popsal Mráz. Přesně tu je v době pléna téměř tisíc tlumočníků, kteří překládají do všech kombinací jazyků všech 28 členských zemí.

Známá katedrála Notre-Dame Mrázovi zase připomínala pražského svatého Víta.

Kachna bez knedlíků

Poté Sašu Mráze čekala ještě prohlídka historického centra města, plavba lodí po řece Ill a večeře s místopředsedou Evropského parlamentu Oldřichem Vlasákem ve stylové alsaské restauraci Le Gruber v centru Štrasburku.

„Díky přítomnosti německých kořenů, je tamní jídlo podobné tomu našemu. Pochutnal jsem si na kachně se zelím a nudlemi. Knedlíky nemají," vysvětlil Mráz.

Europoslanec a bývalý hradecký primátor Oldřich Vlasák je velký sportovní nadšenec, v Hradci Králové už léta hraje Amatérskou volejbalovou ligu za tým Rudá Hvězda. Kromě toho podpoří běžecký závod organizátorů AVL, který se uskuteční v neděli 8. června 2014 pod názvem Běžím s AVL v Hradeckých lesích u rybníku Biřička.

O Amatérské volejbalové lize
Mizuno Amatérská volejbalová liga (AVL) je jedinečná soutěž smíšených družstev neregistrovaných volejbalistů a volejbalistek s tradicí již od roku 1995, kdy ji vymyslel a založil Saša Mráz. Její stěžejní část – zimní liga – se odehrává od října do března, soutěže se účastní více než 7500 hráčů v téměř 600 týmech. V sezoně 2013/14 se AVL hraje v halách v deseti regionech České republiky.
Každoročním vrcholem zimní části je celostátní finále, na které se sjedou nejlepší družstva z každého regionu a vítěz má právo se na rok honosit titulem nejlepší smíšené družstvo České republiky. Ve vybraných regionech se po skončení hlavní části koná letní obdoba soutěže. Během května až června se spolu týmy utkávají pod širým nebem na antuce. Tady si mohou navíc vybojovat divokou kartu do hlavní sezony.
Kromě toho se pod hlavičkou AVL celoročně koná řada dalších volejbalových turnajů. AVL je mezi svými účastníky oblíbená nejen jako sportovní vyžití, ale také jako společenská událost. Neoficiálním mottem je „Radost ze hry".

Eva Fryšarová