Královéhradecký kraj zastupovali žáci 3. ročníku oboru instalatér Matěj Urbášek a Lukáš Borůvka, vítězové krajského kola soutěže, ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště, Hradec Králové, Vocelova. Celkem se tohoto celostátního finále zúčastnilo 28 žáků ze všech 14 krajů České republiky.

„Soutěž byla rozdělena na dvě části – část teoretickou, kde soutěžící odpovídali na otázky v podobě testu, a část praktickou, kde zhotovovali sestavy z různých materiálů dle zadané dokumentace. Jednalo se o svařování plastového potrubí, lisování uhlíkové oceli a pájení měděného potrubí. Dalším úkolem soutěžících byla kompletace zařizovacích předmětů včetně baterií a montáž otopného tělesa. Posledním úkolem byla montáž sestavy z hotových výrobků. Všechny tyto kategorie byly zvlášť vyhodnoceny, včetně celkového vyhodnocení jednotlivců a družstev,“ upřesnil ředitel školy Lukáš Nepokoj.

Jako novinka se letos objevil úkol, ve kterém soutěžila družstva složená z žáků různých škol, v němž byla kromě odborných a praktických znalostí také potřeba spolupráce všech členů dané skupiny.

Ve všech kategoriích obsadil Matěj Urbášek 1. místo a stal se nejlepším učněm instalatérem v České republice. Společně s Lukášem Borůvkou, který obsadil v jednotlivcích 13. místo, zvítězili také v kategorii družstev.

„Děkujeme našim žákům za zodpovědný přístup při reprezentaci školy a za vědomosti a dovednosti, které při soutěži předvedli. Jsme rádi, že přidali do sbírky školy další pohár a ocenění, a zařadili se tak po bok našich úspěšných žáků z minulých let. Potvrdili tím opět mimo jiné i kvalitu naší školy, zejména při odborné teoretické i praktické přípravě budoucích odborníků,“ dodal ředitel Nepokoj.

Matěj Urbášek byl tímto vítězstvím nominován mezi laureáty Přehlídky České ručičky, kde obdrží originální zlatou plaketu na slavnostním galavečeru v červnu 2019 v Brně.