Umí tančit, štěkat na povel, v restauraci si lehne pod stůl a trpělivě čeká na poslední sousto své paničky. To je pouze malý výčet dovedností fenky Bessiny, která v sobotu učarovala porotě druhé Hradecké voříškiády pod obchodním domem Eurocenter.

„Když jí bylo půl roku, někdo ji odhodil v lese. Týden se to ve mně pralo, jestli si ji nechám. Pak přijela dcera, která mi řekla, ať popojdu o kus dál. Když šla za mnou, tekly mi slzy jako hrachy a bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Hana Věříšová z Nového Bydžova.

Její fenka porazila desítky soupeřů. Známý herec a moderátor Zdeněk Srstka měl jiného favorita. „Mně se líbí ta půlkilová čivava, co aportuje propisky. Nikdy jsem tak malou čivavu neviděl. A to mám doma velké psy,“ řekl Srstka.

Porota ale dala přednost jiným. Jediným kritériem výběru bylo charizma. „Vybírali jsme skutečného voříška, ne čistou rasu, i když bez papírů,“ potvrdila předsedkyně Heidi Janků. Zpěvaška prozradila, že měla 15 let knírače a ráda by si pořídila Jack Russel teriera. „Spousta lidí mě od toho zrazuje, že by mi sežral auto i s manželem. Ale pejsek mi strašně moc chybí,“ přiznala Heidi Janků.

Na soutěži se představili také policejní a závodní psi, ale i hradecký útulek. „Podařilo se nám díky voříškiádě najít pro jednoho pejska nový domov,“ dodala vedoucí útulku Lenka Lacinová.

Přípravy na Voříškiádu a nominované voříšky najdete

ZDE: