Podle historiků byl ale Toulovec váženým občanem z Litomyšle, který daroval místnímu špitálu mnoho peněz. Ať tak či tak, náměstí, kde špitál stál, se dodnes jmenuje po něm. A jeho jméno zůstalo i skalám, ve kterých údajně svůj lup schovával. Vydejme se společně za rytířem Toulovcem a pokusme se zjistit, jak to doopravdy bylo.

Náš výlet začneme ve Skutči. A protože v muzeu jsme již byli, vydáme se rovnou na cestu. Jedeme po vedlejších silnicích přes obce Žďár u Skutče, Dolívka, Lešany a Miřetín do České Rybné.

Zde stával Šiklův mlýn, místo, kde se odehrává děj románu T. Novákové  Děti čistého živého. Více o životě nejen české spisovatelky Terézy Novákové, která se do Proseče uchýlila po smrti manžela a napsala zde svá vrcholná díla, ale i ze života obyvatel  kraje, se dozvíme v prosečském muzeu, kam máme nyní namířeno. Ve zdejším muzeu umístěném na náměstí v roubeném domě čp. 61 se nachází i ojedinělá expozice dýmek.

Seznámíme se s historií tohoto řemesla, které je se zdejším krajem neodmyslitelně spjato, a které se zde zachovalo dodnes a nenápadnou obec proslavilo po celém světě.

Z Proseče si vyšlápneme na Terezku, dřevěnou rozhlednu stojící v osadě Paseky ve výšce 645 metrů nad mořem. Chceme – li se rozhlédnout po okolí, musíme zdolat ještě 125 schodů na vyhlídkovou plošinu.

U rozhledny se pak napojíme na místní značení a lesem jedeme přes Posekanec do Budislavi. Cestou do Jarošova se zastavíme na Toulovcově rozhledně, nejmenší ze tří dřevěných rozhleden, které zde v posledních letech vyrostly.

V Jarošově sice na pivovar nenarazíme, ale chmelový nektar nám tu natočí. Z Boru u Skutče se vydáme na okruh do skal, tedy Toulovcových Maštalí a pokusíme se najít nějaký z uloupených pokladů, které zde rytíř Toulovec ukrýval. Okruh můžeme zdolat i kole, lépe je však vyrazit pěšky.

V malebné vesničce Zderaz si ještě prohlédneme pískovcová obydlí, tzv. zderazské sklepy. Byly zde vytesány pravděpodobně již za  třicetileté války jako úkryty pro úrodu a majetek a v 19. století se začaly využívat k bydlení.

A pak už nám nic nebrání vydat se na zpáteční cestu do Skutče. V obci Perálec nepřehlédneme kostel sv. Jana Křtitele, který byl postaven za  krále Jana Lucemburského a po cyklotrase 4024 dojedeme až na nádraží.

Navržená trasa:
Skuteč – Žďárec u Skutče – Česká Rybná – Proseč – rozhledna Terezka – Budislav – Toulovcova rozhledna – Jarošov – Bor u Skutče – Zderaz – Perálec – Skuteč. Trasa  je dlouhá  dvaapadesát kilometrů.

Eva Dufková, Dana Langrová