Třebihošť je vyhlášená tradičními výstavami ovoce, zeleniny a květin. Pořádá je místní organizace Českého zahrádkářský svazu, která byla založena v roce 1982. První z výstav, jež jsou korunou snažení třebihošťských zahrádkářů, se uskutečnila v roce 1982. Vystavovalo se pouze ovoce a celkem přišlo sedmdesát návštěvníků. Od roku 1988 se výstavy konají v motorestu U Lípy. V současnosti již nejde jen o výstavu ovoce.

Návštěvníci se mohou těšit také na expozici zeleniny, aranžmá řezaných a suchých květin, které doplňují ruční a řemeslnické práce, obrazy, keramika, sklo, včelařské produkty či vánoční ozdoby. Nechybí ani bohatá tombola, občerstvení a prodej nejrůznějších výrobků. Výstavy v poslední době navštěvuje více než tisíc zájemců, kteří v zápisech nešetří chválou. Letošní výstava se koná opět v motorestu U Lípy ve dnech 25. až 28. října. Přístupná bude v sobotu 25. října od 11 do 18 hodin, v neděli 26. října a v pondělí 27. října vždy od 9 do 18 hodin a v úterý 28. října od 9 do 16 hodin. Návštěvu Třebihoště můžete spojit s výletem do okolí, například do ZOO Dvůr Králové, Lázní Bělohrad či na hrad Pecka…

Přímo ve vesnici si lze připomenout i některé zajímavosti z její historie. První zmínka o Třebihošti pochází z roku 1238. V roce 1810 se zde narodil kronikář Josef Petera, který studoval s Karlem Jaromírem Erbenem na hradeckém gymnáziu a pak filozofii na pražské univerzitě. Rodinné poměry ho však donutily, aby studia zanechal a vrátil sedomůhospodařit.

Do Třebihoště za ním zavítal v roce 1833 na závěr své krkonošské pouti Karel Hynek Mácha, který byl jeho přítelem z doby studií na univerzitě. Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Třebihošti pochází z roku 1822. V roce 1900 k ní byla přistavěna nová loď. V obci se nachází několik kamenných smírčích křížů a památníků. Severně od Horního Dehtova je stráň posetá bludnými balvany – podle pověsti zkamenělé stádo ovcí s ovčákem. (zr)