Mobilních telefonů Asekol vybral přes 4,5 tuny, tedy více než 40 000 kusů, což by vydalo na výrobu téměř 300 zlatých nebo 3000 stříbrných prstenů či měděného drátu o délce 100 kilometrů.

Zároveň lidé odevzdali téměř 8300 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Nejlepších výsledků ve sběru elektroodpadu na osobu v kilogramech dosáhli již tradičně občané Kraje Vysočina, kteří letos prozatím průměrně odevzdali 1 kg starého elektrozařízení na osobu. Celorepublikový průměr na osobu přitom činí 0,8 kg. Nadprůměrně se také třídilo například v Plzeňském, Zlínském a Pardubickém kraji. Co do celkového množství vysbíraných elektrospotřebičů zvítězili Středočeši, díky kterým se v první polovině roku podařilo zrecyklovat více než 1000 tun starého elektra.

Z celkového množství vybraného elektroodpadu tvořily téměř 80 % televizory a počítačové monitory. Zbytek činí drobné elektrospotřebiče, jako jsou např. mobilní telefony. Nejvíce se mobily třídily ve Středočeském kraji, kde jich lidé odevzdali 712 kg, tedy zhruba 6 300 kusů. Dobře si vedli také obyvatelé Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Celkem Češi k recyklaci odevzdali více než 4,5 tuny mobilních telefonů, což znamená přes 40 000 kusů, a společně tak před zbytečným vytěžením uchránili 1,4 kg zlata, 14,6 kg stříbra a 655 kg mědi. Z tohoto množství lze vyrobit až 300 zlatých prstenů, na 3 000 stříbrných prstenů či měděný drát o délce téměř 100 km. Zároveň díky recyklaci nedojde k úniku nebezpečných látek, jako je rtuť či olovo.

Nutno však dodat, že proces získání zmíněných kovů z mobilních telefonů není jednoduchý, a tak mohou lidé zapomenout na to, že by od příbuzných sebrali telefony a vyrobili si z nich třeba náhrdelník. Recyklace mobilů vyžaduje využití správných technologií i bezpečnostních norem, aby nedocházelo k úniku nebezpečných látek do životního prostředí. Nejrozumnějším řešením je tedy udělat dobrý skutek a věnovat svou trošku zlata a stříbra k recyklaci.

Asekol vybírá jak nefunkční telefony, tak ty stále sloužící. Funkční telefony v rámci projektu Věnuj mobil po odborné kontrole předává dětem z dětských domovů. „Lidé tak pomohou přírodě a zároveň dětem bez domova, pro něž je mobilní telefon důležitou spojnicí s rodinou a přáteli mimo dětský domov,“ vysvětlila Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Asekol. „Nefunkční telefony nám lidé mohou zaslat také prostřednictvím pošty. Stačí si na www.venujmobil.cz vyžádat obálku, kterou obratem pošleme, vložit do ní telefon a bezplatně ji odnést na poštu. I přestože je třídění elektra tak snadné, lidé však podle našich údajů stále mají přes osm miliónů telefonů v šuplících, aniž by je používali, “ dodala.

Přes 80 procent vytříděného elektra lidé vrátili do sběrných dvorů. Mezi další možnosti patří například speciální červené kontejnery, kterých je po celé ČR celkem na 1 400. Do nich lze vhazovat drobné elektro, jako jsou právě mobily, rádia, kalkulačky, hračky, dvd přehrávače a další.

(šs)