Loni záchranáři dostali příspěvek z grantu Zelené energie ve výši jednoho milionu korun. Z prostředků si pořídili nový automobil na svoz zraněných zvířat.
„Zpět do volné přírody se vrátili ježci, kteří strávili zimní období v Záchranné stanici Pasíčka. Jednalo se o padesát čtyři jedinců, kteří byli do stanice přijati kvůli nízké hmotnosti a pravděpodobnosti, že v přírodě zimu nepřežijí. Navrácení do přírody proběhlo v menších skupinách na několika místech Pardubického kraje, odkud se zvířata do stanice dostala. Rozvoz ježků byl zajištěn nově vybaveným zásahovým vozidlem získaným v rámci podpory od společnosti ČEZ, která naší stanici podporuje," říká záchranář Josef Cach.
Jedním místem byl i okraj lesa poblíž Ústí nad Orlicí, kde ježci dostali svobodu z rukou dětí Základní školy v Jehnědí. Děti si přitom vyslechly od pracovníků stanice základní informace o ježcích – o druzích, potravě či způsobu života. Ve stanici byli ježci na umělé stravě zahrnující masové konzervy, kočičí granule, kuřecí maso, dětské piškoty nebo vařená vejce.
V Záchranné stanici Pasíčka je hlavním posláním léčba poraněných a oslabených živočichů a jejich návrat zpět do volné přírody. Pracovníkům stanice se povedlo vybudovat zázemí pro zraněná zvířata a prostory pro život jedinců, kteří zůstávají trvale handicapovaní. Zrekonstruovaná budova ekocentra s expozicí vytváří zázemí pro ekologickou výchovu. V areálu probíhají ekovýchovné programy zaměřené zejména na seznámení s naší faunou a její praktickou ochranu.
„Pro nás není návrat zvířat zpět do volné přírody nijak výjimečnou událostí. Ročně se u nás léčí a rehabilituje kolem 800 zvířat, zejména dravců a sov, veverek, ježků a dalších. Zvířata, která se po svém zranění nemohou vrátit zpět do volné přírody, máme v expozici, která je přístupná veřejnosti a je využívána pro ekologickou výchovu dětí a mládeže. Záchranná stanice Pasíčka je zařízením neziskové organizace a její existence záleží hlavně na sponzorech. I proto jsme velmi rádi, že právě Skupina ČEZ se stala jedním z pravidelných sponzorů," upřesňuje Josef Cach.
„Přes 60 procent přijatých zvířat se podaří vyléčit a vypustit zpět do přírody. Asi deset procent zvířat bohužel uhyne nebo se pro vážná poranění musí utratit," doplňuje Josef Cach. (šb)