Zde se žáků ujala partnerská škola Cromer Junior School a na celý týden je přijala za své. České děti tak získaly jedinečnou příležitost učit se společně s anglickými žáky. Hradeckých dvaatřicet žáků bylo podle věku rozděleno do osmi tříd. Děti tak poznávaly jiný typ školy, procvičily se v anglickém jazyce, navázaly nová přátelství a pokusily se co nejvíce poznatků dovést a předat svým spolužákům.Některé rozdíly škol v České republice a ve Velké Británii jsou zřejmé na první pohled. Patří mezi ně fakt, že anglické děti chodí do školy až v devět hodin, jsou oblečené v uniformách a nenosí si žádné pomůcky. Žáky z Hradce zaujal i rozdíl v tom, že děti se po příchodu do školy nepřezouvají, což jim umožňuje chodit během výuky a o přestávkách na školní hřiště.

Žáci z hradecké ZŠ Josefa Gočára v britské partnerské Cromer Junior School.Velkou pozornost na sebe přitáhla i tělocvična, která se během dne mění ve školní aulu, kde se jednou týdně konají setkání všech žáků s ředitelem školy, ale i ve školní jídelnu. Učebnice jsou uloženy ve škole, domácí přípravu školáci dostávají v elektronické podobě. Hodně diskutují na dané téma, celoročně pracují na několika projektech (například historie Anglie).

V objektu školy se nachází ošetřovna se zdravotním personálem, na chodbě je pro všechny umístěna knihovna, kde si žáci sami půjčují i vracejí knihy bez přítomnosti knihovnice. Třídy  jsou značeny podle ročníku a příjmení učitelky (například: učitelka Nováková – třída 2.N). Škola je respektovaná žáky, rodiči  i veřejností, takže ve vyučovacích hodinách je naprostý klid a pracuje se.

A když se podíváte na webové stránky Cromer Junior School, uvidíte společnou práci českých a anglických žáků. Úžasné!

Jitka Kičmerová