Celkem sedm přednášek v letošním říjnu zajistili odborní poradci z Poradny pro lidi v tísni, o jejíž provoz se stará Oblastní charita v Hradci Králové s tematikou dluhové prevence. Pět se jich uskutečnilo v Knihovně města Hradec Králové a jejích pobočkách, další dvě v rámci Týdne duševního zdraví.

V hradecké poradně se stále více zaměřují na prevenci, a to buď formou přednášek, besed, nebo publikováním. Chtějí touto cestou informovat o možných rizicích spojených se zadlužováním, varovat před nekalými praktikami a podvodnými jednáními různých rádoby finančních institucí a současně hledat východiska a varianty řešení pro ty, kteří se již do dluhové pasti dostali.

Tvorba rodinného rozpočtu, bezpečné zadlužování, úvěrové produkty, na co si dát pozor před podpisem smlouvy, podomní prodej, předváděcí akce, falešné nabídky zaměstnání - to vše a řada dalších otázek bylo obsahem přednášek a následné besedy.

Jak se bránit exekucím

„Návštěvníky nejvíce zajímalo téma exekucí. Co vše může exekutor zabavit a jak se proti exekuci bránit. Spousta lidí je nespokojena s dnešní praxí exekutorů. Stěžují si na jejich mnohdy bezohledné jednání a astronomické částky, které vznikají z nepatrných dluhů a jež si vymahačské agentury a inkasní společnosti účtují. A samozřejmě si stěžují na náš právní systém, který je vůči různým podvodům otevřený a nehájí dostatečně zájmy spotřebitelů. Ne bez důvodu už někteří nazývají naši republiku Exekustán,“ říká Roman Binder z hradecké Poradny pro lidi v tísni.

Využijte poradnu také přes internet

V poradně zahájili minulý měsíc rovněž internetové poradenství. Více informací, kam směřovat dotazy, najdete na stránkách www.charitahk.cz.

Je více žádostí o osobní bankrot

Zájemců o bezplatné poradenství neustále přibývá. V poslední době stoupá zájem hlavně o pomoc s přípravou na osobní bankrot.

„Ještě není konec měsíce a už teď máme o sto procent více podaných návrhů našimi klienty. Někdy je to šrumec a nervy, ale stojí to za to. Pro řadu lidí je to jediný způsob, jak se se zdravou kůží dostat z dluhové pasti."

Zatímco my připravíme klienta včetně zpracování insolvenčního návrhu na oddluženi zdarma, různé rádoby oddlužovací agentury si účtují poplatky v rozmezí tří až šestnácti tisíc korun. A troufám si říct, že to děláme na rozdíl od nich lépe a úspěšněji,“ doplňuje Binder.

Další přednáška k dluhové problematice bude ve čtvrtek 10. listopadu od sedmnácti hodin v hradecké Vědecké knihovně.

(rb)