Během své bezmála tříhodinové návštěvy potěšili klauni v geriatrických kostýmech a červenými nosy desítky seniorů ve všech třech patrech domova. Navštívili je čtyři specializovaní geriatričtí klauni, kteří se snaží svou vizáží, ale i projevem co nejvíce přiblížit právě k seniorům a vyvolat v nich vzpomínky na mládí. Hrou na mnohé hudební nástroje, od houslí až po ukulele, a zpěvem lidových písní tak rozezpívali a občas i roztančili snad každého obyvatele domova.

To, že po sobě zdravotní klauni zanechali nesmazatelnou stopu, potvrdila i sociální pracovnice Kateřina Verflová: „Mnoho lidí zde již ztratilo víru v život a zejména chuť do něj, a zdravotní klauni jim ten život opět vdechli. Po jejich odjezdu si mě zavolala klientka (paní Hartmanová), že chce něco přečíst. Netušila jsem, že se od introvertní ženy se sluchátky na uších dočkám něčeho takového."

Paní Hartmanová napsala toto: „V Chlumci pod zámečkem stojí domov pro stařenky. Jak jim za to poděkovat? Jídla habaděj, péče od sestřiček nesmírná, o kulturu všem starým se stará vedení. Kde se vzali klauni přišli - přišli až z Hradce Králové. Jeden kytaru měl, druhý housličky a že nás přišli rozesmát. Aby ne, smíchu bylo více než dost, až se slzy kutálely. Já jsem malý mysliveček a Okolo Hradce, rostou tam tři růže. Klauni, přijeďte zas, máme vás rádi a všem, kdo se o staré staráte, těm všem děkujeme vám."

Ze strany zařízení je tedy velký zájem o pravidelné návštěvy, ty jsou však pravděpodobně ještě hudbou budoucnosti. Jak podotýká tisková mluvčí Zdravotního klauna Kateřina Procházková: „Naše návštěva zde se uskutečnila v rámci akce Turné plné smíchu, kterou pořádáme jako oslavu našich letošních 15. narozenin. Pravidelně navštěvujeme již 71 zařízení po celé republice a zájem má více než 50 dalších, které však nejsme z důvodu kapacit schopni obsáhnout. Patnáct z těchto zařízení jsme se proto rozhodli v rámci tohoto turné potěšit alespoň jednorázovou návštěvou. Domov V Podzámčí však byl velmi příjemnou, prozatím jednorázovou zastávkou, na naší cestě. Byli jsme zde mile přijati jak obyvateli domova, tak i personálem. Již nyní víme, že právě sem bychom se pravidelně vraceli velice rádi!"

Zdravotní klaun, o. p. s., je nezisková organizace s mezinárodní působností, která již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům a dalším potřebným v oblasti zdravotnictví. Přispívá tím ke zlepšení jejich psychického i celkového zdravotního stavu, a to prostřednictvím návštěv speciálně vyškolených zdravotních klaunů a svých dalších souvisejících projektů. V současné době navštěvuje 86 zdravotních klaunů pravidelně 64 nemocnic a 7 domovů pro seniory. Více informací najdete na www.zdravotniklaun.cz.

Kateřina Procházková