Jejím organizátorem je obecně prospěšná společnost Trutnovská zeleň. Ta si pronajala a dnes vlastní pozemky přímo na okraji města. Příroda je na nich v každé roční době jiná.

Cílem Zimní slavnosti je ukázat veřejnosti, že i v zimě příroda žije, a že lze v přírodě pobývat a bavit se. Určitým magnetem bylo pozorování a odchyt zimujících ptáků. Ten se vydařil.

Účastníci měli možnost vidět strakapouda velkého, hýly obecné a sýkorky, které znají z vlastních krmítek a přírody. Zde je však viděli zblízka a měli možnost prohlédnout si i detaily, kterými se jednotlivé druhy odlišují – například tvar zobáku uzpůsobený převažujícímu typu potravy - a zároveň se dovědět, proč se ptáci kroužkují. Prakticky pak viděli i výsledek v podobě zde označené sýkory koňadry při loňské zimní akci, která byla kontrolována severovýchodně od Varšavy.

Pro menší děti bylo možná ještě větším lákadlem krmení domácích zvířat, které jsou po celý rok v oploceném údolí. V neposlední řadě byla pro dospělé připravena ukázka využití tzv. Indiánské svíce. V průběhu akce si mohli účastnící zajezdit na umělých lopatách, zdolat sněhový hrad, opéci si buřty či okusit zelňačku uvařenou nad otevřeným ohněm.

Při začátku akce to vypadalo, že proměnlivé počasí, ve kterém nechyběly časté sněhové přeháňky, odradily návštěvníky. V průběhu dne se však ukázalo, že kdo má chuť se podívat i v zimě na „Ostrov přírody", tak přišel.

František Bárta