Nahradí v chovné skupině Mootiho, který musel být na jaře kvůli zdravotním problémům utracen. „Pracovníci dvorské zoo věří, že dovozem nadějného samce se začne psát nová kapitola v chovu největších suchozemských savců, která by mohla vyvrcholit odchovem prvního mláděte slona afrického v České republice,“ vysvětlila Jana Myslivečková z odboru propagace.

Novým obydlím pro Kita se stane speciální pavilon pro sloní samce. Ti v době říje propadají musthu nebolí šílenství, při kterém jsou velice agresivní vůči okolí. Proto má pavilon některé speciální bezpečnostní prvky a zesílenou konstrukci.

Novou podobu betonové stavbě dávají děti. „Pavilon pro sloní samce v těchto dnech oživují svými krásnými kresbami děti z královédvorské Základní školy Schulzovy sady. Nejsou se svým dílem stále spokojené, a tak využívají posledních dnů při příjezdem samce a své nástěnné kresby stále vylepšují,“ vysvětlila Myslivečková.

Zahrada tak pokračuje v trendu, kdy interiéry pavilonů dostávají podobu africké krajiny, charakteristické pro daný druh zvířete. V případě slona tak děti vyzdobily stěny mohutnými stromy nebo jezerem s vodopádem.

Základní škola Schulzovy sady se slonům věnovala i v soutěži pro družinu. „Děti samostatně, nebo pod vedením vychovatelek malovaly, lepily, stříhaly, vyšívaly, modelovaly, pískovaly. Různými technikami tak vzniklo spoustu pěkných slonů. Z každého oddělení bylo vybráno deset slonů. Ostatní děti pak hlasovaly o vítězích,“ vysvětlila vychovatelka Eva Šlapáková. Po vyhodnocení prací byla v herně školní družiny uspořádána pro žáky prvního stupně malá sloní výstavka.

Transport se sloním samcem očekává zahrada již začátkem června, kdy přijede v doprovodu svých dvou ošetřovatelů. „Pokud vše dobře dopadne, mohli by ho návštěvníci vidět již krátce po příjezdu. Se slonicemi Umbou a Saly, které tvoří zbytek skupiny, by se měl záhy seznámit. Potom s nimi bude obývat také jejich pavilon Africká savana,“ informovala Jana Myslivečková.