Československé letectvo připomene muzeum 
KDY: od 2. prosince
KDE: Hradec Králové

V pátek 2. prosince otevírá Muzeum východních Čech v Hradci Králové pro veřejnost poslední výstavu tohoto roku „Já, UPÍR, přistání povoluji!“ Neoficiální podtitul výstavy zní Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 až 1992.

Ředitel muzea Petr Grulich, který je v tomto případě také kurátorem výstavy, vysvětluje, že se jedná o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století: „Hradec Králové a Pardubice byla tehdy významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc po celou dobu vzájemně propojené.“

Výstava se koná v historické výstavní budově muzea na Eliščině nábřeží. S ohledem na to není výstava koncipována jen technicky, ale snaží se vykreslit i ostatní aspekty života letectva. „Vestavět do budovy hangár s letadly totiž není možné. Díky tomu si však na své kromě fandů letectví přijdou i běžní návštěvníci, kteří se o létání a také o tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého“, doplňuje Petr Grulich. I přes výše uvedený prostorový limit se muzejníkům podařilo shromáždit a prezentovat velké množství unikátních artefaktů letecké provenience napříč jednotlivými desetiletími. Vystavené exponáty tak potěší i všechny pamětníky a znalce v oboru.

Šrámkův statek připravuje oslavu malého adventu
KDY: 3. prosince
KDE: Piletice

Malebná roubenka Šrámkova statku, praskání dřeva v kamnech, pečení chleba a sirobových buchtiček, lidové tvoření, zdobení perníčků, betlémy, Pohádky za pecí a zpívání Jezulátku u stromečku. Tichá poezie adventního času. To je akce Vánoční těšení aneb malý advent tuto sobotu na Šrámkově statku v Pileticích od 10 do 16 hodin. 

Muzeum hraček otevřelo expozici betlémů
KDY: po celý prosinec
KDE: Nový Bydžov

V Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově můžete v prosinci vidět unikátní expozici betlémů, kterou tam každým rokem vystavuje místní varhaník a betlémář Ondřej Vávra. Stěžejní oblastí v betlémářství je pro Ondřeje Vávry výroba a řezba Kralických betlémů, ovšem zálibu si našel i v malbě betlémů papírových z významných betlémářských lokalit, kde jsou tradicí ručně malované betlémy na kartonu.

Letošní expozice betlémů se rozrostla o několik velice hodnotných exponátů. Jedná se například o ručně malovaný a zrestaurovaný Oustecký betlém lidového malíře Zdeňka Škarky, který pochází z Ústí nad Orlicí a byl namalován v 50. až 60. letech minulého století. Je nezvyklé, že je celý autorský a dochoval se zcela kompletní. Velkou zajímavostí muzea je také rozměrný betlém z olivového dřeva, který byl vyřezán přímo ve městě Betlém.

Filharmonie láká na romatický večer při svíčkách
KDY: 2. prosince
KDE: Hradec Králové

Na další koncert z projektu NAHRANÍ zve Filharmonie Hradec Králové 2. prosince od 20 hodin. Tentokrát se na malém pódiu představí kytarista a písničkář Meivis, vlastním jménem Jiří Nálevka, kterého doprovodí dlouholetá členka místního orchestru – houslistka Alena Hübnerová.

„Filharmonie Hradec Králové chce v rámci projektu NAHRANÍ podporovat i další hudební aktivity hráčů orchestru a představovat je nejen jako členy velkého tělesa, ale také prostřednictvím jejich vlastních i autorských projektů. Dává jim tak prostor na jeden večer vystoupit sami za sebe – buď sólově nebo s dalšími hudebníky. Návštěva koncertů v kavárně je tedy příležitostí jak pro naše hudebníky, tak i pro nové posluchače, kteří si do Filharmonie najdou cestu,“ láká na páteční koncert koordinátor projektu Vladimír Šrámek.

Malebné souznění obou nástrojů podtrhne komorní a romantická atmosféra svíčkami osvětlené kavárny. O příjemnou atmosféru se v kavárně postará i decentní osvětlení a výběr dobrého vína a nápojů z místního baru. Zakoupit vstupenky budete moct přímo v kavárně 60 minut před začátkem koncertu. Vstup do kavárny ze strany budovy. Vstupné činí 150 korun.

Vánoce zavítaly na nechanický zámek
KDY: v těchto dnech
KDE: Nechanice

Zámek Hrádek u Nechanice zve k návštěvě svých interiérů se 12 vánočně nazdobenými stromečky. Až do 3. adventní neděle se tu můžete těšit na tematické prohlídky, během kterých se seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se třeba, jaké ozdoby se dávaly na stromeček jako první nebo co se podávalo ke štědrovečerní večeři. Atmosféra vánočních svátků na vás dýchne i během zdejších sobotních koncertů.

Advent ozdobí nádvoří smiřického zámku
KDY: 4. prosince
KDE: Smiřice

Smiřice zvou na Advent na nádvoří zámku, a to v neděli 4. prosince. Návštěvníky čeká prodej vánočních produktů a výzdoby, food zóna, hudební vystoupení. Mezi 14 a 18 hodinou zájemci mohou navštívit Kapli Zjevení Páně ve Smiřicích a výstavu věnovanou její obnově.

Mikulášská jízda projede Žamberkem
KDY: 4. prosince
KDE: Žamberk

Středisko volného času, Animo, Žamberk zve na třetí ročník Mikulášské jízdy městem. V neděli 4. prosince opět po roce přijede do Žamberka Mikuláš se svou družinou. Osvětlený mikulášský průvod projde městem s několika zastávkami, na kterých budou mít děti příležitost Mikuláše pozdravit. Součástí průvodu bude i kočár a čerti a andělé v sedlech koní.

Letošní novinkou je spolupráce se Základní uměleckou školou Petra Ebena Žamberk. Mikulášský průvod doprovodí děti z pěveckého souboru Vlaštovičky, které na zastávkách přispějí k té správné předvánoční atmosféře svými krásnými koledami. 

Vánoční jarmark zve na jídlo i na pohádku
KDY: 3. prosince
KDE: Rychnov nad Kněžnou

Vánoční jarmark v rychnovském Pelclově divadle se koná tuto sobotu 3. prosince od 9.00 do 17.00 hodin.

„Na nádvoří divadla máme pro vás připravenou zabíjačku, budete moci ochutnat prdelačku, ovar, guláš a další dobroty. Přijďte k nám „ochutnat“ předvánoční atmosféru okořeněnou nejen svařákem, punčem, trdelníkem, bramborákem, ale i malou drobností pro radost sobě i blízkým,“ zve na jarmark Lydie Skalická, Kultura Rychnov nad Kněžnou.

Od 10.30 hodin v poschodí divadla čeká také na malé diváky pohádka Vánoční příběh aneb cesta do Betléma.

Vánoční jarmark rozzáří areál u Sýpky
KDY: 3. prosince
KDE: Rokytnice v Orlických horách

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zve ve spolupráci s městem Rokytnice v Orlických horách na tradiční vánoční jarmark u Sýpky – Muzea Orlických hor, který se koná v sobotu 3. prosince od 13 do 17 hodin. Těšit se můžete na originální dárkové předměty, keramiku, košíky, perníčky, mýdla, šperky, ozdoby, jmelí atd.

V doprovodném programu vystoupí Sbor z hor, Sboreček ZŠ a ohňová show Ascarya. Ve vytápěných prostorách Sýpky – Muzea Orlických hor na vás čekají dílničky pro děti a také loutkové divadélko Muzejní kufr. Chybět samozřejmě nebude ani občerstvení, jako například zelňačka, klobásy, pečené kaštany, punč, svařák a další.

Nejen v Kostelci lze najít Ježíškovu schránku
KDY: v těchto dnech
KDE: Kostelec nad Orlicí, Solnice, Opočno

Děti, které už mají napsaná svá vánoční přání pro Ježíška a ještě mu je neposlaly, mohou využít také Ježíškovou poštovní schránku u vchodu do Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí. Najdou ji tu až do Štědrého dne. Pak bude uzamčena a dopisy odeslány Ježíškovi.

Ježíškova pošta budei letos také v Solnici a v Opočně ji 3. a 4. prosince otevře Poštouna u Maxmiliána na Kupkově náměstí. 

Muzeum zkrášlila výstava Dotek krajky
KDY: v těchto dnech
KDE: Vamberk

Muzeum krajky Vamberk zve na výstavu Dotek krajky. Uvidíte díla Zuzany Dolínkové, Nadi Harbichové, Andrey Landovské, Ludmily Vachtenheimové, Heleny Ouředníkové, Lady Charvátové a Hanky Pražákové.