Muzeum východních Čech zahajuje víkendový provoz
KDY: od 8. května
KDE: Hradec Králové
ZA KOLIK: dle ceníku muzea

Muzeum východních Čech v Hradci Králové od 8. května opět zprovozní víkendovou otevírací dobu od 10.00 do 18.00 hodin. Každou neděli ve 14.00 a v 15.30 máte také možnost komentované prohlídky budovy s návštěvou vyhlídkové terasy pro členy jedné domácnosti. Nezapomeňte však na nutnou registraci.

Rytířské hradiště si děti zamilují
KDY: kdykoliv
KDE: Městské lesy Hradec Králové
ZA KOLIK: zdarma

Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy. Hradiště umožňuje pozorovat okolní lesy pohledem z hlavní hradní věže či využít pískoviště, bludiště s prolézačkami nebo si opéct buřty na ohništi. Místo je vyzdobeno kresbami dětí z výtvarné školy Marty Pohnerové a dřevořezbami řezbáře Miroslava Kříže. K rytířskému hradišti jsou značeny dvě trasy - první, vhodná spíše pro kočárky a hendikepované, vede od zděné boudy okolo rybníčka Češík (délka 1 km), druhá, charakterem spíše lesní pěšina, je značena od zděné boudy okolo naturálního pohřebiště (délka 700 m).

Naučná stezka po lehkém opevnění
KDY: kdykoliv
KDE: Orlické hory
ZA KOLIK: zdarma

Okružní naučná stezka začíná a končí na náměstív Olešnici v Orlických horách. Trasa dlouhá 6 km vede nenáročným terénem. Cestou se seznámíte s technickými daty i historií lehkých objektů, které tu jsou celkem čtyři. Pocházejí z roku 1936 a byly budovány na obranu státu proti hrozbě nacistického Německa. Lehké opevnění, které si můžete prohlédnout, bylo stavěno pravděpodobně podle jedné z mnoha typů pevnůstek Maginotovy liniie ve Francii. Orlické hory byly jako první na řadě se stavbou opevnění proti Německu. Z označené trasy můžete pokračovat také k dalším zrekonstruovaným pevnůstkám. U tvrze Skutina si lze prohlédnout podzemí. Trasa naučné stezky prochází Chráněnou krajinnou oblastí Orlické hory.

Vydejte se na vycházku po hřebeni Orlických hor
KDY: kdykoliv
KDE: Orlické hory
ZA KOLIK: zdarma

Naučná stezka začíná na parkovišti v sedle pod Šerlichem a končí u parkoviště na Mezivrší. Vede po červeně značené Jiráskově horské cestě vrcholovými partiemi chráněné krajinné oblasti Orlické hory a je celoročně volně přístupná pro pěší turisty, cyklisty a lyžaře. Na trase o celkové délce 17 kilometrů je instalováno deset informačních tabulí, které návštěvníky seznamují s přírodou Orlických hor, její ochranou, vývojem osídlení, dějinami turistiky a sportu. Jednou ze zastávek naučné stezky je i Velká Deštná – nejvyšší vrchol Orlických hor s nadmořskou výškou 1115 metrů.