více >>

Co s volným dnem? Hurá do muzea

Největší a nejvýznamnější regionální muzeum v Královéhradeckém kraji, které disponuje rozsáhlými archeologickými, přírodovědeckými a historickými sbírkami. Jeho počátky sahají do roku 1880. Stálé expozice s názvem Královské město nad soutokem a Od pevnosti k salónu republiky jsou zaměřeny na dějiny, architekturu a kulturu města Hradce Králové. Muzeum každoročně pořádá velké tematické výstavy, které svým obsahem oslovují návštěvníky z celé republiky a zahraničí. Muzeum je přívětivé k rodinám s dětmi. Součástí služeb je i kavárna.

Muzeum také shromažďuje a zpřístupňuje archeologické, historické a přírodovědné sbírky. Muzeum sídlí v honosné budově na Eliščině nábřeží postavené v letech 1909 až 1912 podle návrhu architekta Jana Kotěry. Budova byla v  roce 1995 prohlášena za národní kulturní památku.  Vedle dlouhodobých expozic muzeum pořádá také tematické výstavy a další kulturní a společenské akce.

Budova muzea byla postavena v letech 1909–1912 a stala se ikonou české architektury. Stavba byla provedena v režném zdivu z lisovaných, částečně glazovaných cihel, význačné architektonické detaily fasády, zejména plastická výzdoba, byly realizovány v omítce nebo jiných materiálech. Průčelí zdobí sochy alegorických figur sedících žen, představujících Umění (Historii) a Průmysl (ta drží bronzovou postavu muže symbolizujícího město Hradec Králové) podle návrhu Stanislava Suchardy. Původní interiér budovy umocňuje dojem z návštěvy muzea. 

Muzeum také spravuje areál a expozice Muzea války 1866 na Chlumu u Hradce Králové.

Budova muzea na Eliščině nábřeží je z důvodu generální rekonstrukce muzea do konce roku 2019 zcela uzavřena.

Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ