DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- INFOLINKA krajské hygieny Královéhradeckého kraje: 

tel. 778 532 313 

Od pondělí 16. března 2020 jsou všechna pracoviště Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje přístupné pro veřejnost pouze v úřední dny v pondělí od 8:00 hod do 11:00 hod. a ve středu od 13:00 hod. do 16:00 hod. Prosíme občany, aby své záležitosti vůči KHS řešili primárně e-maily, nikoliv osobně. Kontakty jsou uvedeny na www.khshk.cz.

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZDRAVOTNICTVÍ, ROUŠKY

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail

Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

Je nošení roušek povinné?
Ano. Z rozhodnutí vlády si lidé musejí zakrývat ústa a nos. Roušku byste tedy nosit měli.

Co když nemám roušku?
Můžete využít šálu, šátek či doma vyrobenou roušku.

Kde všude ji musím mít?
S výjimkou domova, vlastního vozu či pracoviště, kde nepřicházte do styku s veřejností, všude.

Tedy i v obchodě či hromadné dopravě?
Ano, i tam.

A na ulici třeba cestou do obchodu?
Ano, i na ulici je povinná.

A co v lese či v parku?
Roušky musí lidé nosit všude, kde mohou přijít do styku s druhými osobami. Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná.

Kdo bude kontrolovat nošení roušek?
Mimo jiné na to budou dohlížet městská a státní policie.

Kde roušku seženu?
V současnosti jsou nedostatkové. Pokud vám ji tedy neposkytne zaměstnavatel nebo nedá někdo známý, můžete si ji ušít doma. Nejlépe z netkané bavlny. Je ale možné užít i šátek či šálu.

Jak dlouho mohu roušku nosit?
Doporučuje se dvě hodiny v kuse, poté by ji člověk měl vyměnit za jinou. Ale použitou roušku lze vyvařit či vyprat na 60 stupňů Celsia, vyžehlit a znovu použít.

ZRUŠENÉ AKCE

Hradec Králové: Divadlo ruší představeníVšechny školy v Hradci zůstávají zavřenéPlavci mají smůlu, zavírá se bazén.

Omezení: Fakultní nemocnice ruší neakutní operaceFinanční úřad omezuje provozHospody jsou uzavřené, restaurace pouze rozváží, MHD v Hradci omezuje kontakt s řidiči Omezena bude i meziměstská doprava

ÚŘADY

Magistrát města Hradec Králové, Československé armády 408, 502 00 Hradec Králové

Magistrát města Hradce Králové reaguje na aktuální nařízení vlády ČR a upozorňuje veřejnost, že od pondělí 16. března 2020 jsou uzavřeny všechny budovy magistrátu a Městské policie Hradec Králové pro veřejnost. Nařízení je platné do 24. března 2020.

Aktuální info přímo zde: www.hradeckralove.org

Městský úřad Nový Bydžov, Masarykovo nám. 1, 504 01 Nový Bydžov

Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu a přijetí krizových opatření Vládou ČR ohledně provozu správních úřadů vyhlašuje MÚ Nový Bydžov omezení úředních hodin. 
 
Do 23. března budou úřední hodiny v pondělí a středu od 14.00 do 17.00 hod. Vstup do budovy B (podatelna) bude i v době úředních hodin omezený - na vyzvání. Žádáme občany, aby vyřizovali jen nutné záležitosti a aby platby uskutečňovali bezhotovostně. Elektronická a telefonická komunikace zůstává bez omezení. Telefon: 495 703 911

Aktuální info: www.novybydzov.cz,

Městský úřad Chlumec nad Cidlinou, Klicperovo nám. 64, 503 51 Chlumec nad Cidlinou

V souvislosti s nařízením vlády bude od pondělí 16.3. městský úřad pro veřejnost otevřen (možnost osobní návštěvy) pouze v úřední dny pondělí a středa a to následovně:

Pondělí od 8:00 do 11:00 hodin
Středa od 14:00 do 17:00 hodin.

Zvažte, zda je návštěva úřadu nezbytná a zda by nebylo možné věc vyřídit telefonicky případně e-mailem a vyhnout se tak setkání s jinými osobami. Se svými záležitostmi se však nadále můžete kterýkoliv den v týdnu v pracovní době městského úřadu obrátit na tel. číslo 495 703 871, kde Vám sdělí osobu, která s Vámi věc telefonicky projedná a navrhne další postup řešení.

Aktuální info: www.chlumecnc.cz

Městský úřad Třebechovice pod Orebem, Masarykovo náměstí 14, 503 46 Třebechovice pod Orebem

Od pondělí 16.03. do odvolání je z důvodu šíření koronaviru omezen provoz Městského úřadu v Třebechovicích p.O. zrušením úředních hodin. Kontakt s veřejností je pouze elektronicky (ID datové schránky ububaym, emailem podatelna@mutrebechovice.cz), telefonicky tel. 491401189 nebo v neodkladných případech osobně po telefonické dohodě s úředníkem.

Aktuální info: www.trebechovice.cz

Městská policie Hradec Králové

Činnost městské policie se řídí zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii. Městská policie vykonává svou činnost v rámci působnosti města, tedy na celém katastrálním území města Hradec Králové.

Hlavním úkolem městské policie je zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plnění dalších úkolů podle zákona o obecní policii nebo jiného zákona.

Aktuálně na facebooku: www.facebook.com/MPHradecKralove

OBCE I SPOLKY POMÁHAJÍ

Více než třicet švadlen z Hradce Králové se během jediného dne rozhodlo zapojit do dobrovolného šití v posledních dnech tolik potřebných roušek. Více čtěte zde: Dobrovolníci hledají švadleny na šití roušek

Obchody, restaurace, e-shopy

Mohu si nakoupit?
Ano, potraviny, drogerie, lékárny, čepací stanice zůstávají otevřené. Není omezena ani jejich provozní doba ani jejich sortiment. Výjimku mají např. prodejny s výpočetní technikou či například krmivy a dalšími potřebami pro zvířata.

Které obchody jsou zavřené?
Až do 11. dubna do 6:00 jsou zavřeny všechny ostatní prodejny, které nezmiňuje předchozí bod.

Jsou otevřené i velké obchody a nákupní centra?
Jsou otevřené  - ale jen pro potraviny, drogerii, lékárny, optiky. Záleží ovšem na provozovateli tohoto centra. Pokud je nechá otevřené, tak ano. V nákupních centrech nefungují restaurace, kina a ostatní obchody.

Mohu do restaurace a kdy?
Všechny restaurace, hospody, čajovny i herny jsou od 14. března 6:00 do 11. dubna 6:00 zavřené. A to bez výjimky. 

Jak je na tom jídelny?
Otevřeny zůstávají také ty restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a ve věznicích. 

Zůstanou otevřeny fast foody?
Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb. Takže pokud mají výdejové okénko nebo prodej jídla bez vstupu do provozovny, tak ano.

Nebude kolabovat zásobování obchodů a továren?
Nemělo by. Vláda totiž dala výjimku řidičům kamionů i nákladním vlakům (a pilotům). Mohou volně jezdit.

Fungují e-shopy?
Ano, zákaz se jich nedotkl.

Fungují výdejny e-shopů?
Jedině ty, kde se prodává povolené zboží. Jinak jsou zavřeny.

Nemám už co číst a knihovny jsou zavřené. Koupím si knihu?
Jedině přes web a pak musíte počkat, než Vám to pošta nebo jiný kurýr donese. Knihkupectví, ale například i papírnictví jsou zavřena.

Mohu jít k holiči?
Ne, zákaz se vztahuje i na kadeřnické služby.

Mám jarní kabát v čistírně. Mohu si jej vyzvednout?
Ano, prádelny a čistírny i nadále fungují.

Budu malovat byt. Seženu někde potřeby?
Ne, prodejny pro kutil i zahrádkářské potřeby jsou zavřeny. Jediná možnost, která vám zbývá, je koupit to přes web.

Sportoviště, bazény

Budu moci do posilovny?
Ne, provoz fitness či wellness center byl zrušen.

Mohu jít do veřejného bazénu?
Ne, je to zakázáno. Jsou zavřena veškerá veřejná sportoviště nad třicet lidí.

Mohu na cyklostezky?
Ano, je to s nimi podobné jako se silnicí či chodníkem.

Jak je to s městskou dopravou?
Zrušena nebude. „Můžeme to popřípadě omezit, ale nikdy nerozhodneme, abychom zastavili městskou i celostátní dopravu,“ řekl Babiš.

Návštěvy nemocnic a hospiců

Mohu navštívit hospitalizovaného člena rodiny v nemocnici?
Ne, v těchto zařízeních platí zákaz návštěv už od úterního rána. Důvodů je několik. Jednak za opatřením stojí snaha ochránit lékaře a ostatní zdravotnický personál. Navíc podstatnou část pacientů tvoří senioři, kteří patří k nejvíce ohroženým lidem. Výjimkou ze zákazu návštěv je lůžková péče, která se poskytuje nezletilým pacientům, pacientům s omezenou svéprávností a rodičkám.

Jak je to se zákazem návštěv v domovech pro seniory?
Podobně jako v nemocnicích, ani v domovech důchodců své blízké nenavštívíte. Opět je důvodem to, že lidé nad sedmdesát let patří mezi ty, kteří jsou nejvíce náchylní nemoci a v případě nákazy ji mohou podlehnout. A opatření má ochránit jak vaše blízké, tak jejich spolubydlící v domově.

Mohu jít na návštěvu do hospicu?
Ano, v tomto případě je možné ji uskutečnit. Hospice jsou totiž určeny především pro nevyléčitelné a těžce nemocné osoby v konečném stadiu nemoci a lidé by měli mít možnost se s nimi rozloučit.

Mše, pohřby, soudy

Mohu na mši?
Pokud tam bude více než třicet lidí, tak ne.

Mohou se konat pohřby či soudy?
Ano, na ně se opatření nevztahují.

Pracovní povinnost a finance, banky

Proč nemohou dojíždět do zaměstnání lidé pracující v cizině dále než sto kilometrů?
Podle vlády je to rizikové. "Jsou tam velké aglomerace," řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Hrozila by tedy nákaza. "Budeme diskutovat o tom, jak reagovat na škody a ztráty aa jak pomoci těmto lidem," dodal ministr. 

Můžu chodit do práce?
Ano, pravidlo „maximálně 30 lidí“ se týká je shromažďování (na veřejných místech i v soukromí). Továrny, firmy a úřady normálně fungují. Některé společnosti ale dávají lidem práci z domova (home office), aby se mohli starat o děti.

Může mi zaměstnavatel zakázat cestovat do ciziny?
Ne, v žádném případě. Pokud je to ve vašem volném čase, nemůže to ovlivnit. Nemusí vám ale dát dovolenou.

Během nouzového stavu mohou státní orgány mimo jiné nařídit lidem evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo na něj zakázat vstup dalším osobám.

Jak to bude se splátkami úvěrů, když nemám peníze?
Prezidium Česk bankovní asociace, které zastupuje banky působící na naššem trhu, se shodlo na možnosti odkladu splátek o tři měsíce.

Budou otevřeny banky a pošty?
Zákaz se na ně nevztahuje. Takže v nich zařídíte vše, co chcete.

ROZVOZ JÍDLA

Pro rozvoz jídla je možné využít služeb, jako je iTesco, Rohlík.cz nebo Košík.cz. Všechny tyto služby dovážejí do Hradce a okolí. Pro rozvoz již hotových jídel je možné využít kurýrní služby jednotlivých restaurací případně službu DámeJídlo.cz

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku