Nová krajská vláda má definitivní podobu. Posty byly rozděleny a stvrzeny podpisy čelních představitelů stran zastoupených v novopečené krajské radě.

V hradeckém Kulturním domě Střelnice si včera oficiálně padli do náruče vítězové krajských voleb z ČSSD se svými koaličnímu partnery z Koalice pro Královéhradecký kraj a SNK-ED.

Jasné už je také složení krajské rady. Hejtmanem se stane lídr „oranžové“ kandidátky Lubomír Franc, 1. vicehejtmanem čerstvý senátor za ČSSD Vladimír Dryml.

Hradecký okres budou v nové radě zastupovat čtyři politici. Třiašedesátiletý učitel Jiří Nosek by měl mít na starosti oblast školství a kultury, lesní inženýr ze Štítu Jan Tippner má mít v gesci zemědělství a životní prostředí, starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil se má věnovat sociální problematice a majetek kraje bude obhospodařovat podnikatel Vladimír Derner (oba z Koalice pro Královéhradec­ký kraj).

Nový radní Miroslav Uchytil se neobává větších problémů při řešení klíčových otázek jeho resortu. Pohlídat si však hodlá tvorbu krajského rozpočtu. „Byl bych velice rád, aby nedocházelo k zvýhodňování jedné z oblastí před druhou. Radní by neměli egoisticky koukal jen na svůj resort, a případně se pokoušet ukořistit peníze na úkor svého kolegy. Rozpočet by měl být vyvážený ve všech oblastech bez ohledu na politickou příslušnost,“ vysvětlil.

Také Vladimír Derner nevidí možné třecí plochy mezi nejsilnějšími sociálními demokraty a „jeho“ koalicí lidovců a nezávislých kandidátů. „Je mezi námi programová shoda. Byli jsme společně v opozici, teď jsme spolu v koalici,“ sdělil Deníku Derner.

Levostředová koalice se v hradeckém kraji rýsovala od samého počátku, ovšem hlavně rebelující Vladimír Dryml chtěl jít jinou cestou. Dvojka sociálně demokratické kandidátky prosazovala menšinovou krajskou vládu s podporou komunistů.

Spory mezi Drymlem a spolustranickou vyjednávačkou Hanou Orgoníkovou přerostly v osobní mediální výpady.

Přítrž těmto půtkám přijel udělat minulý týden předseda strany Jiří Paroubek.

„Byl jsem zastánce spolupráce se středovými stranami. Útoky kolegy Drymla se mi nelíbily, protože zastávám názor, že je krajně nevhodné zveřejňovat něco, co zazní na uzavřeném jednání,“ uvedl pravděpodobně budoucí radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Levostředová koalice je bližší i Janu Tippnerovi.

„Uvažovali jsme, zda nepřibrat do rady i komunistu. Ovšem lidovci byli proti, a proto je koalice výsledkem kompromisu,“ řekl Tippner.