Budoucí hejtman, lídr ČSSD Radko Martínek, je buď velký stratég, nebo umí dobře blufovat. A možná obojí.

Například Ivo Toman, stávající hejtman za ODS, se kterou se zdála spolupráce ČSSD jako nejméně pravděpodobná, včera prohlásil, že šance na koalici vidí 50 na 50.

„Alespoň nám to tak Martínek dává už od minulého jednání najevo. Buď půjde s námi, nebo s lidoveckou Koalicí pro Pardubický kraj,“ řekl Toman po včerejším, nejspíš posledním jednání.

A socialisté napínají Východočechy jak strunu. Už čtrnáct dní zpívají jednu a tu samou písničku.
„Všechny tři možnosti koalice – s ODS, lidovci a KSČM jsou rovnocenné a otevřené. Všechny strany souhlasily s našimi programovými požadavky i rozdělením křesel v krajské radě,“ zopakoval včera Martínek.

Novinkou ale je, že odpadla čtvrtá možnost: menšinová vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. Odmítla ji samotná KSČM.

„Máme z více než 90 procent stejný program, takže nechápu smysl tiché podpory bez zastoupení v krajské vládě,“ řekl lídr komunistů Miroslav Krejčí.
Právě komunisté šli v námluvách s ČSSD nejdál. V devítičlenné radě by jim stačili jen dva radní. Lidovci stávajícího vicehejtmana Romana Línka požadovali systém 4 + 5, ale včera nakonec ustoupili na tři křesla, nabízená sociálními demokraty. Se stejným počtem by se spokojila ODS.

Martínkova mise skončila, závěry dvoutýdenních jednání se všemi třemi „rovnocennými partnery do koalice“ nyní předloží 19 zastupitelům ČSSD. Ti rozhodnou. Už zítra se dozvíme výsledek.