„Z výsledku voleb jsem samozřejmě zklamán. Trochu mi je líto, že je možné tak snadno zapomenout na výsledky práce a dá se přednost nějakým líbivým heslům. Pro mě to znamená, že se zase přiblížím svému normálnímu pracovnímu rytmu a budu větší část své práce věnovat medicíně a trutnovským ženám,“ řekl lékař Vambera a dodal, že rozšíří ordinační hodiny. Eventuální velkou koalici ČSSD s ODS v Královéhradeckém kraji Vambera totiž téměř vylučuje: „Myslím, že máme natolik rozdílné představy o tom, co je dobré pro tuhle společnost, že by to asi nebylo perspektivní řešení.“ Z hlediska zdravotnictví v kraji se dosavadní radní nedomnívá, že by mohlo dojít k nějaké podstatné změně.

„Organizační záležitosti, spojené se sjednocením oblastních nemocnic pod jeden celek, nelze uspěchat. Stejně, jako my, bude muset tuto otázku řešit i nové vedení kraje,“ konstatoval Jiří Vambera, který ve volbách získal mandát alespoň do zastupitelstva. „Na práci se budu i nadále podílet,“ dodal.

Zdeněk Kraus (SNK Evropští demokraté) svou situaci zatím tak černě nevidí. „Jsem veden jako první náhradník. Důležité bude, jak příští víkend dopadne v senátních volbách Václava Domšová na Rychnovsku,“ upozornil na své šance starosta Černého Dolu.

„Pokud Václava Domšová na Rychnovsku, která nás v krajských volbách ve sdružení preferencemi všechny přeskočila, zvítězí, mandát v krajském zastupitelstvu neztratím,“ věří starosta z Černého Dolu. O tom, zda by tak udržel i svůj post v krajské radě, však zatím nechce spekulovat. „Jak dopadnou případná koaliční vyjednávání ČSSD s SNK Evropští demokraté, se samozřejmě nedá předjímat,“ řekl Kraus. A proč se v Krkonoších, na rozdíl dalších oblastí, podle něj volilo spíše „doprava“? „Asi proto, že je zde hodně podnikatelů. I když v některých horských obcích skutečně zvítězila ODS, například v naší obci jasně zvítězilo SNK Evropští demokraté. Dostalo více než 45 procent hlasů,“ dodal Kraus.

Pokud se k vládnutí v kraji spojí ČSSD v koalici s SNK ED a Koalicí pro Královéhradecký kraj (a Václava Domšová volbu do senátu neustojí), bude Trutnovsko v této vládní koalici zastoupeno jen jediným mandátem, a to Vladimírem Drymlem. „Kandidátka vznikala velmi zvláštním způsobem, bylo to pod taktovkou ODS. Bylo chybou kandidátů z Trutnovska, že odstoupili. Domnívám se, že není možné na celý okres zapomenout. Jak jsem deklaroval, pokud se dostanu tam, kam chci, nemocnice Vrchlabí bude součástí královéhradeckého holdingu. Počítám i s trutnovskou nemocnicí, která si také vede velmi dobře,“ poznamenal Dryml.

Místo v krajském zastupitelstvu se nepodařilo obhájit ani žacléřskému starostovi Miroslavu Vlasákovi (ODS). „Pozici města ve vztahu ke kraji to nijak výrazně neovlivní. Na většině rozhodování se opozice stejně podílela, navíc krajská politika je nastavena velmi rozumně. Proto žádné velké zemětřesení neočekávám. Myslím, že ani povolební prohlášení sociálních demokratů, například ohledně placení nemocničních poplatků krajem, nebudou tak žhavá. Peněz není neomezené množství a na každý výdaj je třeba někde vzít,“ dodává Vlasák.

Ovlivní volby horský region? Ředitel krkonošského svazku měst a obcí a politolog Michal Vávra říká: „Výsledek pro Krkonoše z tohoto pohledu rozhodně není moc povzbudivý. Dosud jsme měli v krajské radě i vládnoucí koalici lidi, kteří odtud pocházeli a znali jsme je. Nešlo ani tak o to, kdo tam za jakou stranu je, ale o určitý patriotismus. Teď nás čeká seznamování a navazování kontaktů s lidmi, které neznáme. Při současném výsledku však lze rozhodně pochybovat o tom, že bychom ve svazku měli, jako zatím dosud, naději na rychlá řešení našich požadavků a problémů.“ (red)