„Stačila jsem během dne navštívit asi třicet volebních okrsků a podle členů volebních komisí přišla zatím zhruba třetina lidí. Dosavadní návštěvnost zatím nepovažujeme za úspěch, ale ani za propadák,“ uvedla v pátek večer Renata Vaňková ze správního odboru hradecké radnice.

V Hradci Králové je celkem 99 volebních okrsků. Podle koordinátorky letošních voleb v krajském městě se dosavadní průběh obešel bez incidentů.

„Pokud vím, tak nikde nemusela zasahovat záchranka ani strážníci,“ dodala Vaňková. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v osm hodin ráno.

Poslední šanci ovlivnit dění v kraji či v Senátu budou mít voliči před 14. hodinou.

Volby do krajského zastupitelstva

V Královéhradeckém kraji jde do voleb třináct uskupení. V nich usiluje o místo zastupitele 551 lidí, z toho 409 mužů a 142 žen, což představuje přibližně 25 procent.

Průměrný věk kandidáta je 47,6 let. Nejvíce mužů kandiduje ve věku nad 50 let. Ženy jsou mladší, největší počet jich kandiduje ve věku 30 až 49 let.

V minulých volbách, v listopadu 2004, zvítězila v kraji ODS s 55 846 hlasy (39,28%) a v čtyřicetipě­tičlenném krajském zastupitelstvu získala 21 mandátů. KSČM obdržela 23 686 hlasů (16,66 %) a osm křesel, ČSSD 17 020 hlasů (11,97 %) a šest míst pro zastupitele, KDU-ČSL 14 715 hlasů (10,35 %) a pět mandátů, SNK 8662 hlasů (6,09 %) a tři mandáty, Volba pro kraj 7108 hlasů (5,00 %) a dva mandáty. ODS v zastupitelstvu vládla v koalici se Sdružením nezávislých kandidátů (SNK).

Volby do Senátu

Do horní parlamentní komory volíme většinovým systémem, což znamená, že si vybíráme kandidáty politických stran nebo nezávislé osobnosti.

Pokud v prvním kole nikdo nezíská víc než 50 procent hlasů, postupují do druhého kola dva kandidáti s největším počtem hlasů.

Senátním rekordmanem je podnikatel Václav Fischer, který v doplňovacích volbách v roce 1999 rozdrtil už v prvním kole všechny soupeře, když získal 71 procent hlasů.

Kandidáti do Senátu za Hradecko:

Karel Barták (SNK ED)
Vladimír Derner (KDU-ČSL)
Pavel Dobeš (Strana zelených)
Vladimír Dryml (ČSSD)
Leoš Heger (ODS)
Lenka Trkalová (KSČM)

Zájem o hlasování

Volební účast v senátních volbách bývá nízká. Před dvěma roky se jich v prvním kole zúčastnilo 40 procent lidí, ve druhém pouhých 20.

Ani krajské hlasování se netěší velkému zájmu občanů. Před čtyřmi lety přišlo k urnám necelých 30 procent voličů. Do krajů se volí poměrným systémem, takže vybíráme politickou stranu, hnutí či koalici. Ve zvolené kandidátce je ale možné zaškrtnout čtyři osobnosti, které by občan rád v zastupitelstvu viděl. Pokud získají víc než 10 procent preferenčních hlasů ze všech odevzdaných, dostanou se na přední místa.