Strany pětikoalice se narychlo sešly ve středu večer poté, co ODS zveřejnila tiskovou zprávu, kde kritizuje nerovnoměrné rozdělení gescí mezi náměstky primátorky a oddělení rozvoje a investic města. Asi největší poprask ale způsobila zmínka ODS o případné spolupráci s hnutím ANO, které hradecké volby jasně vyhrálo.

„S ANO nejednáme,“ řekl Deníku ve čtvrtek volební lídr a člen vyjednávacího týmu ODS Miroslav Hloušek. „Připomenuli jsme se s našimi požadavky a ty se z podstatné části vyřešily. Teď máme čas na to, aby to všechny strany projednaly se svými členy. Závěr je takový, že přípravné práce na vzniku koalice pokračují,“ dodal Hloušek.

Podle něj nepanovala na zhruba dvouhodinové schůzce vypjatá atmosféra. „Všem nám bylo jasné, že se domluvit musíme, a myslím si, že taková byla i upřímná vůle,“ konstatoval Hloušek.

O povolebních jednáních v Hradci jsme psali zde

Ilustrační foto
Hradecké ODS se nelíbí rozdělení gescí náměstků, nevylučuje koalici s ANO

Přesto byl začátek schůzky nezvykle zamlklý a ve vzduchu bylo cítit napětí. „Nejdřív jsme si řekli něco ke způsobu vzájemné komunikace, ale atmosféra byla pracovní a konstruktivní a nemyslím si, že by byla nějak problematická. Shodli jsme se na tom, že projekt pětikoalice je živý a jediný smysluplný pro naše město,“ komentovala průběh jednání kandidátka pětikoalice na primátorku Pavlína Springerová (HDK/TOP09).

Podle ní dál platí i jména jejích budoucích náměstků. „Vrátili jsme se k tematickým gescím jednotlivých náměstků a všechny problematické body jsme prodebatovali. Poslední věc k rozlousknutí je otázka případného spojení či rozpojení investic a rozvoje města, což zůstalo nedořešeno,“ řekla.

Gesce by se měnit neměly

Podle Springerové by se zásadně neměly měnit ani už oznámené gesce náměstků. „Snažili jsme se najít nějaké řešení, ale je to tak, že především preferujeme odbornost náměstků, nenašli jsme zásadně jiné řešení ohledně gescí,“ vysvětlila.

Společné setkání plánuje pětikoalice až v pondělí těsně před ustavujícím zastupitelstvem. Na něm se nechystá navrhnout nové vedení města. Odkládá se tak i podpis koaliční smlouvy.

Miroslav Uchytil
Kauza listí? Hradeckým soudcům chybí selský rozum, říká chlumecký starosta

Svůj návrh na primátorku, náměstky a radu chce ale v pondělí novým zastupitelům navrhnout hnutí ANO. „Ještě se sejdeme, ale svůj návrh vedení města máme víceméně připravený. Pochopitelně na primátorku navrhneme naši volební lídryni Janu Šandovou,“ řekl Deníku člen vyjednávacího týmu hnutí Denis Doksanský.

Otázkou ale zůstává, kdo kromě 13 zastupitelů Babišova hnutí takový návrh podpoří. „Podporu mimo naše zastupitele nemáme. Budeme mít nejsilnější zastupitelský klub a z tohoto hlediska bychom měli vyjádřit, že jsme ochotní převzít odpovědnost za vedení města,“ dodal jeden z nových zastupitelů ANO Doksanský.

Strany pětikoalice spolupráci s ANO dosud vylučovaly a v úvahu tak připadá trojice zastupitelů za SPD. Dohromady ale nemají potřebnou většinu 19 hlasů v 37členném zastupitelstvu Hradce Králové.