V čele Hradce Králové by měla poprvé v historii stanout žena, volební lídryně Hradeckého demokratického klubu, který kandidoval spolu s TOP 09, Pavlína Springerová. „Na jednání ve čtvrtek v noci jsme se posunuli v tom, že jsme projednali návrh koaliční smlouvy, kde je úplná shoda, byť tam byly nějaké drobné komentáře. Součástí koaliční smlouvy bude příloha, kde budou sepsané v základních rámcových bodech naše priority. Ty budou v detailu rozpracované v programovém prohlášení,“ komentovala poslední jednání prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová.

Hradec Králové poprvé v historii povede žena. Primátorkou se má stát Pavlína Springerová. Bude mít pět náměstků, jednoho z každé strany pětikoalice.

Poslední schůzka trvala bezmála čtyři hodiny a končila před půlnocí v noci na pátek. „Bylo to hodně dlouhé a náročné jednání, ale v celkem přátelské atmosféře,“ komentoval schůzku za Piráty Pavel Vrbický. „Jsme hodně daleko, koaliční smlouva je připravená. Všechno by se mělo do zastupitelstva stihnout. Zatím jsme poměrně spokojení,“ dodal.

Psali jsme:

Devítidenní prodlevu mezi posledními dvěma schůzkami pětikoalice vyplnila i dvoustranná jednání. „Například jsme měli velké jednání s ODS, kde jsme si upřesňovali naše pohledy na program,“ popsal Vrbický.

close Výsledky komunálních voleb v Hradci Králové info Zdroj: Deník zoom_in Výsledky komunálních voleb v Hradci Králové

Pět náměstků

V tuto chvíli je tedy jasné, že za pětikoalici, která má v 37členném zastupitelstvu většinu 21 křesel, bude kandidovat na primátorku Pavlína Springerová. Podle rodící se dohody bude mít pět náměstků, jednoho z každé strany pětikoalice.

Složení nového zastupitelstva

ANO 13 zastupitelů
HDK a TOP 09 7
ODS 5
Česká pirátská strana 4
Rozvíjíme Hradec 3
SPD 3
Změna pro Hradec a Zelení 2

Velmi pravděpodobné je, že prvním náměstkem bude jednička volební kandidátky ODS Miroslav Hloušek, který to nepřímo potvrdil. „Jsme stranou, která získala z pětikoalice druhý nejvyšší podíl mandátů, tak je předpoklad, že bychom na tuto pozici měli mít nárok,“ připustil současný šéf hradecké městské policie Hloušek. Za Změnu pro Hradec a Zelené by se mohl stát novým náměstkem primátorky Adam Záruba.

Jména náměstků ale zatím koalice nezveřejnila, stejně jako konkrétní oblasti, kterým by se měli věnovat. „Neshoda je na jedné gesci a pojí se to i se jménem náměstka. Zájem mají dvě strany, na tom se musíme domluvit. Varianty řešení jsou různé a může to ovlivnit i ostatní gesce. Až budeme mít vyřešeno, vše zveřejníme,“ řekla Springerová.

Podle informací Deníku usilují o stejnou oblast právě HDK a nováček v zastupitelstvu hnutí Rozvíjíme Hradec vedené hradeckým senátorem Janem Holáskem. Tento spor by se měl podle Springerové vyřešit do začátku příštího týdne.

V novém zastupitelstvu bude sedm subjektů. Vítězné ANO s 13 křesly míří společně s nováčkem SPD (3 zastupitelé) do opozice.

Už dříve se pětikoalice dohodla na tom, že rada města bude mít 11 členů a křesla si rozdělí jednotlivé strany a hnutí podle výsledku voleb. Po třech radních budou mít HDK s TOP 09 a ODS, dva Piráti a hnutí Rozvíjíme Hradec a jednoho radního bere Změna pro Hradec a Zelení.

Ustavující zastupitelstvo, kde by se mělo volit nové vedení města, se sejde v pondělí 24. října od 16 hodin. Původně to mělo být o šest dní dříve. „Na základě žádosti několika politických stran, hnutí a koalic, které po zářijových komunálních volbách v Hradci Králové zasednou v novém zastupitelstvu, došlo k posunu termínu jeho prvního zasedání,“ uvedla mluvčí města Kateřina Rohlíčková.