Novou primátorkou bude s největší pravděpodobností Pavlína Springerová. Její HDK kandidující s TOP09 bude mít v zastupitelstvu sedm křesel, tedy nejvíc ze stran vznikající koalice. „Byla na tom obecná shoda, v podstatě nebyla žádná oponentura,“ potvrdila současná prorektorka Univerzity Hradec Králové Springerová.

„Pokud mě nové zastupitelstvo zvolí, je pro mě potěšující, že poprvé naše město povede žena. Je to velký závazek a vidím před sebou obrovský kus práce. A nejen před sebou, ale před celým společným týmem, který, jak věřím, bude perfektně fungovat na lidské i odborné bázi,“ řekla Springerová.

Další dálniční pirát z D11...
VIDEO: Dva rekordmani v rychlosti na D11, z toho jeden byl opilý

Primátorka by měla mít pět náměstků, každého nominuje jedna ze stran koalice. „Ta varianta se nabízí, je nejpravděpodobnější, ale ještě nejsou definitivně rozdělené gesce,“ řekla 45letá politoložka Springerová s tím, že konkrétní jména si ještě strany potvrdí na interních jednáních.

Výsledky komunálních voleb v Hradci KrálovéVýsledky komunálních voleb v Hradci KrálovéZdroj: Deník

Seriózní návrh

Jednotlivé strany rodící se koalice si křesla zřejmě rozdělí proporčně podle výsledků voleb. „Připouštíme, že Pavlína Springerová je vhodným kandidátem na primátora. Myslíme si, že je to seriózní návrh vzhledem k tomu, kolik získali mandátů,“ potvrdil lídr kandidátky ODS Miroslav Hloušek.

Občanští demokraté vyšli z voleb jako druhá nejsilnější strana koalice a měli by získat post prvního náměstka primátorky. „Rozdělujeme oblasti města do gescí tak, aby konkrétní gesci zastřešoval člověk, který k ní má vztah. Mám zkušenosti s dopravou, se správou majetku. Podobnou oblast bych mohl mít na starosti,“ popsal dnešní šéf hradecké městské policie Hloušek.

Co se týče programu, nevidí v něm žádné zásadní rozpory. „Půjde spíš o načasování a seřazení priorit. I o tom bude další jednání,“ konstatoval Hloušek.

V čele Chlumce nad Cidlinou nahradí Miroslava Uchytila zřejmě Vladan Kárník.
Chlumec povede Kárník, v čele Bydžova by mohl zůstat Louda

Jméno svého možného náměstka zatím nechtějí zveřejňovat Piráti. „Pro nás je na prvním místě program a podle konkrétních programových bodů a gescí dosadíme jméno našeho náměstka,“ vysvětlil Pavel Vrbický.

Gesce jsou otevřené

Komunální volby v Hradci Králové

1. ANO 2011 24,5 % (13 zastupitelů)
2. HDK a TOP09 13,7 % (7)
3. ODS 10,3 % (5)
4. Česká pirátská strana 9,1 % (4)
5. Rozvíjíme Hradec 7,2 % (3)
6. SPD 6,5 % (3)
7. Změna pro Hradec a Zelení 5,6 % (2)

O konkrétních personáliích nechtěl mluvit ani lídr Rozvíjíme Hradec Jan Holásek. „Je potřeba ještě prodiskutovat řadu věcí. Co se týká gescí, to je ještě velmi otevřené. Je ale obecný zájem domluvit koalici v tomto formátu,“ dodal současný hradecký zastupitel a senátor.

Za Změnu pro Hradec a Zelené by se měl náměstkem primátorky stát současný zastupitel a vystudovaný ekolog Adam Záruba.

Výsledky voleb daly podobu i radě města, po třech radních budou mít HDK s TOP09 a ODS, dva Piráti a hnutí Rozvíjíme Hradec a jednoho radního bere Změna pro Hradec a Zelení. Příští jednání pětikoalice je naplánované na druhou polovinu příštího týdne. Čím dál jasnější ale je, že v opozici skončí hnutí ANO, které volby s 13 křesly vyhrálo, a nováček hradeckého zastupitelstva SPD se třemi zastupiteli.