ANO s 13 mandáty posílilo o dva zastupitele. „Jsem moc ráda, že nám tam naskákaly ty dva mandáty navíc, a že se ukázalo, že nám naši voliči věří, že ta koalice, která tady byla v minulosti není tak špatná. Té důvěry si moc vážím,“ řekla ve volebním štábu hnutí v hradeckém hotelu Grand lídryně kandidátky ANO Jana Šandová.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Jako prvního chce oslovit dosavadního partnera z vedení města: „Začneme určitě vyjednáváním s ODS. Nikoho teď nevyloučím, jsme opravdu otevření jednání se všemi stranami.“ Pak už se bouchalo šampaňské a krájel se dort s nápisem „Bude líp“.

Druhý Hradecký demokratický klub bere sedm mandátů a obhájil tak výsledek z minulých voleb. Jednička kandidátky Pavlína Springerová ale čekala víc: “Bohužel výsledky reflektují roztříštěnost volební situace. Na druhou stranu bereme to, že jsme mezi subjekty, které mají koaliční potenciál, vlastně první na pásce. V tomto smyslu to není úplně špatné.“ Podle politoložky ovlivnila komunální volby i celostátní situace: „ANO a SPD pojaly komunální volby jako referendum o vládě.“ Právě tyto dva subjekty pak Springerová vylučuje jako možné koaliční partnery.

Ilustrační foto
Starostovi Nestraníci vyhráli třebechovické volby

Výsledek z roku 2018 zopakovalo i ODS. V 37 členném zastupitelstvu bude mít znovu pět zástupců: „Jsme spokojení. Čekáme, že se paní Šandová ozve. Jsme ochotní mluvit s každou demokratickou stranou. Jde o to, vyslechnout si jejich představy a říct si s kým by vládnutí bylo pro nás realističtější a prospěšné pro město a občany,“ říká lídr kandidátky občanských demokratů Miroslav Hloušek, který ale vylučuje spolupráci s SPD.

V hradeckém zastupitelstvu zůstávají Piráti a Změna pro Hradec a Zelení. Oba subjekty ztratily po jednom zastupiteli. Nováčky pak budou SPD a nově vzniklá kandidátka Rozvíjíme Hradec. Oba mají tři zastupitelská křesla. „Asi jsme měli větší očekávání, ale to týká víc subjektů. Taková je realita,“ neskrýval lehké zklamání lídr hnutí hradecký senátor Jan Holásek, který říká, že jednat je ochotný se všemi, kdo uspěli. Kromě SPD a ANO.

Ilustrační fotografie.
V Nechanicích vyhrála Volba pro budoucnost starosty Pechara

Naopak zastupitelstvo opouští komunisté a Koalice pro Hradec složená z lidovců a nestraníků. K volbám v Hradci přišlo 42 procent voličů.

Hradec Králové

Volební účast – 42%

1. ANO 2011 24,5 (13)
2. HDK a TOP 09 13,7 (7)
3. ODS 10,3 (5)
4. Česká pirátská strana 9,1 (4)
5. Rozvíjíme Hradec 7,2 (3)
6. SPD 6,5 (3)
7. Změna pro Hradec a Zelení 5,6 (2)