Předchozí
1 z 13
Další

Deník bude tradičně u toho spolu s vámi. Chystáme pro naše čtenáře už nyní, čtvrt roku před volbami, speciální projekt nazvaný „Co u vás rozhodne volby“. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude.

„Do unikátního projektu navíc zapojíme i vás, naše čtenáře. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co trápí obyvatele ve vašem městě, ve vaší obci. A o čem jste přesvědčeni, že bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás. Přijedeme za vámi,“ říká Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku.

Jak se zapojit? Je to jednoduché. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu denik.cz/volbyuvas, Vyplnění vám zabere maximálně dvě minuty času.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Patrik Palátka, obchodní zástupce, Nový Bydžov

I když v oblasti komunálních voleb neočekávám výrazný zvrat, bude dle mého názoru rozhodující především jasný postoj a aktuální plán k podpoře místních občanů. Kandidáti by se měli zaměřit na větší dostupnost bydlení, dostupnější zdravotní péčí ve městě, bezpečnost u rizikových lokalit, případně některé úlevy drobným podnikatelům. Značný dopad na výsledek čekávám také v postoji využívání dotací, ze kterých město v posledních letech čerpá, a které vyvolávají časté diskuze. Neméně důležitým tématem v Novém Bydžově pak bude jistě i tradiční podpora kulturních aktivit nebo rozšíření ekologického směřování města.

Patrik Palátka, obchodní zástupce, Nový BydžovPatrik Palátka, obchodní zástupce, Nový BydžovZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Radek Stuchlík, podnikatel, Nový Bydžov

Jako dlouhodobé téma určitě v Bydžově rezonuje problém s velkou mírou nepřizpůsobivých občanů a rozhodně tím nemyslím barvu pleti, která v tomto nehraje žádnou roli. Vzniká tím ve městě napětí a nedodržování základních pravidel slušné společnosti. Přitom by stačilo pochopit, že kromě práv existují také povinnosti.

Vadí mi také, že ve městě schází vyhovující útulek pro zvířat. Toto téma není asi to, co by ovlivnilo komunální volby, nicméně za mě podstatná věc. Super je, že město má velmi pěkně nastavený systém třídění odpadu, tak jen větší osvětu, aby to fungovalo.

Radek Stuchlík, podnikatel, Nový BydžovRadek Stuchlík, podnikatel, Nový BydžovZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Pavlína Strnková, učitelka, Nový Bydžov

Rozhodne kroužkování, jak to v komunálních volbách v menších městech bývá. U nás jsou lidé zvyklí volit spíše podle známých tváří než na základě volebních programů či hesel. Ve městě rezonují zejména témata související s romskou problematikou a pořádkem, parkováním či nedostatkem dětských hřišť. Na sociálních sítích se debatuje třeba o revitalizaci náměstí, postojích k ukrajinským uprchlíkům nebo o investičních akcích. To jsou témata, která veřejnost často rozdělují. Myslím, že našemu městu trošku chybí lepší koncepce ve výstavbě opřená o architektonické soutěže, promyšlenější infrastruktura pro cyklisty nebo zelenější náměstí bez projíždějících aut.

Pavlína Strnková, učitelka, Nový BydžovPavlína Strnková, učitelka, Nový BydžovZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Mojmír Skalický, podnikatel, Hradec Králové

Vadí mi nečinnost úředníku v případě nemoci jednoho z nich. Chtělo by to větší zastupitelnost. Na některá rozhodnutí se čeká celé měsíce.

Mojmír Skalický, podnikatel, Hradec KrálovéMojmír Skalický, podnikatel, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Štěpán Mach, středoškolský učitel, Hradec Králové

Hradec Králové nejvíce tíží infrastruktura příjezdových silnic a cyklistických stezek. Město je přetížené i po otevření nových úseků dálnic. Stačí zmínit již tolikrát řešenou křižovatku Mileta. Dál třeba cyklistické stezky, ty jsou mnohdy nevhodně spojené s chodníky a nebo dopravními pruhy. V Hradci Králové je například bezpečí školáků cyklistů až na výjimky téměř nemožné. V neposlední řadě by prospěla menší alternativní scéna divadelního, hudebního a pohybového umění, která tady dlouhodobě chybí.

Štěpán Mach, středoškolský učitel, Hradec KrálovéŠtěpán Mach, středoškolský učitel, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Ivana Janečková, manažerka, Hradec Králové

Město by se mělo konečně udělat něco s Velkým náměstím. Je to hrozná ostuda, kdo má krásném historickém centru obří parkoviště? Slibovalo nám to už několikáté vedení města a stále se nic neděje. Bojím se ale, že komunální volby hodně ovlivní ukrajinská karta a inflace, a že z toho budou těžit populistické strany a uskupení.

Ivana Janečková, manažerka, Hradec KrálovéIvana Janečková, manažerka, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Milan Jedlička, ředitel střední školy, Hradec Králové

Zásadní věc pro fungování města je zodpovědné financování, které zajistí udržitelný a rozvíjející se život občanů. Je nezbytné zajistit plynulost a bezpečnost dopravy. S tím souvisí například křižovatka Mileta, jak se bude dopravní situace řešit, jak snížit kamionovou tranzitní dopravu, jak v budoucnu zajistit nabíjení elektromobilů na sídlištích, rozvoj cyklostezek a podobně. Podpora stavění nových bytů je také důležité téma, nájemné byty jsou pro některé mladé lidi jediným dostupným způsobem bydlení. Přál bych si, aby šlo co nejvíce občanů volit, aby se podařilo zvolit vedení města, které bude naslouchat občanům, bude uplatňovat demokratická pravidla, bude chránit životní prostředí, podporovat rozvoj služeb, živnostníků a podnikatelů.

Milan Jedlička, ředitel střední školy, Hradec KrálovéMilan Jedlička, ředitel střední školy, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Jakub Andrys, specialista na síťovou bezpečnost, Hradec Králové

Doufám, že volby v Hradci rozhodne zdravý rozum. Byl bych rád, kdyby si občané vzpomněli na všechny politiky a jejich sliby, a co nakonec splnili. Vadí mi, že současná garnitura se, i přes upozornění komisí místních samospráv, snaží protlačit smlouvu na pronájem třetiny areálu hradeckého letiště za 100 tisíc korun ročně a to na 25 let. Za prvé je cena v rozporu s péčí správného hospodáře, za druhé je to proti studii proveditelnosti rozvoje sektoru sever Hradce Králové i samotnému územnímu planu. Polovina objektů v areálu je nevyužitých a ve zbytku město nechává působit firmy, které svou činností obtěžují tisíce obyvatel z okolí a ještě těm firmám jejich aktivity dotuje.

Jakub Andrys, specialista na síťovou bezpečnost, Hradec KrálovéJakub Andrys, specialista na síťovou bezpečnost, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Pavel Macháček, odborník na udržitelné energie, Hradec Králové

V komunálních volbách většinou hledám v jednotlivých stranách kandidáty, které nějakým způsobem znám. Po fiasku ve stávajícím vedení radnice si myslím, že mnoho lidí vsadí na méně známá uskupení. Pokud se ptáte na témata, která mohou hradecké komunální volby ovlivnit obecně, tak to jsou otázky dostupného bydlení, velkých investic, jako je dostavba hradeckého fotbalového stadionu, Benešovka, dále pak dopravní situace, kde může město aktivně ovlivňovat technické řešení a působit na investory, kterým je například Královehradecký kraj. Osobně budu hledat jak se strany budou vyjadřovat k novému územního plánu města a také je pro mě zajímavé téma financování sportu, protože působím ve vedení sportovního spolku a město je přes dotace jedním z nejvýznamnějších podporovatelů.

Pavel Macháček, odborník na udržitelné energie, Hradec KrálovéPavel Macháček, odborník na udržitelné energie, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Vít Jedlička, expert na defenzivní jízdu, Hradec Králové

Mým oborem je bezpečnost v silniční dopravě, dlouhodobě se zabýváme prevencí a vzděláváním řidičů po autoškole, takže si myslím, že důležitá témata pro nadcházející komunální volby jsou práce městské policie v oblasti praktické prevence, správné a jednoduché dopravní značení komunikací a křižovatek, zrychlení stavebních úprav komunikací a celková průjezdnost městem, hlavně ve špičkách. Nemyslím si, že by to město zanedbávalo, ale vždy je co zlepšovat.

Vít Jedlička, expert na defenzivní jízdu, Hradec KrálovéVít Jedlička, expert na defenzivní jízdu, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Bára Křováčková, houslistka a tanečnice na volné noze, Hradec Králové

Spousta rekonstrukcí nebo adaptací některých prostor trvá dlouho a často jsou podle mě předražené. Kdyby to město dělalo nějak s rozmyslem, tak z pohledu laika se mi zdá, že by na spoustě věcí dalo ušetřit. Některé akce vůbec nezačaly, dlouho se slibovala rekonstrukce Velkého náměstí, pak je tady spousta budov, které mohly být dávno adaptované, jako jsou reprezentativní prostory Adalu, Městská hudební síň. Další příklad je ZUŠ Střezina. Napadá mě i věčně ucpaná křižovatka Mileta. Ve městě také podle mě chybí místa pro kulturní a sportovní vyžití pro drobnější akce, pro cvičení, meditace. Těch prostor je v Hradci nedostatek a pokud nějaké jsou, tak už neodpovídají dnešním standardům.

Bára Křováčková, houslistka a tanečnice na volné noze, Hradec KrálovéBára Křováčková, houslistka a tanečnice na volné noze, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Martina Součková, sommeliérka a majitelka vinotéky, Hradec Králové

Hlavní témata komunálních voleb v Hradci jsou stejná již několik roků. Slabiny v dopravě, v územním plánování, trvá bytová krize, nejasné kulturní priority a úsměvné "hospodaření" města. Lidi štvou předražené projekty, které bude město splácet mnoho let. Podle mě je to celé o komunikaci. Pokud vytvoříte občanům prostor, aby si sami určovali priority, které vyplývají z jejich hlavních potřeb, bude se jim lépe dýchat. A když je člověk v nádechu, je zcela naplněný.

Martina Součková, sommeliérka a majitelka vinotéky, Hradec KrálovéMartina Součková, sommeliérka a majitelka vinotéky, Hradec KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth