Českou republikou „projede" slavný soubor v květnu. Alexandrovci zahájí tuzemské turné 11. května ve Zlíně a zakončí jej 22. května v Plzni. Mezitím se armádní sbor představí v Olomouci, Ostravě, Brně, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích a v hlavním městě.

Přijede mistr Kalinka

Jedním z členů, který zůstal z původního souboru, protože v době tragického letu zůstal doma v očekávání narození potomka, je Vadim Ananev, zvaný „mistr Kalinka".

„Náš soubor navštěvuje Českou republiku velmi často, je to tradice, která se drží od dob socialismu, kdy byly zájezdy možná ještě častější. Na naše koncerty chodí velké množství diváků, někteří stále znovu, ale přicházejí i noví. Naše koncerty jsou zajímavé tím, že zde divák najde spojení tří druhů umění. Ať už je to tradiční tanec, sborový zpěv či sólová vystoupení, takže každý si najde to své umění a program je pestrý," řekl ten, který by jistě svým pěveckým výkonem stanul po boku Plácida Dominga či Luciana Pavarottiho.

Jak říkají jeho přátelé s nadsázkou - nestalo se tak jen proto, že trpí syndromem „neznámého vojína". Všichni vědí, jak vypadá, ale jen zasvěcení znají jeho jméno, pro ostatní zůstává členem sboru v bílé uniformě nebo mistrem Kalinkou.

Soubor založil ruský hudební skladatel, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny, Alexandr Vasiljevič Alexandrov, profesor hudby na moskevské konzervatoři, který se věnoval vojenské hudbě a národním písním.

Dojde i na jazz

Alexandrovci nezpívají jen vojenské písně, ale i operní árie, jazz či církevní chorály. V repertoáru mají asi 2000 skladeb ruské a zahraniční klasiky i moderny.

Popularitu převážně mezi mladším publikem získali Alexandrovci spoluprací s finskou skupinou Leningradští kovbojové. Zpívali také u berlínské zdi skladby skupiny Pink Floyd, ve Vatikánu se představili před papežem Janem Pavlem II.   (gk)