Jedna z nejlepších her významného anglického dramatika Petera Shaffera, která se na divadelních prknech po celém světě hraje již pětatřicet let, posloužila také jako předloha stejnojmenného oskarového filmu Miloše Formana z roku 1984. Rámcový příběh Amadea tvoří strhující zpověď ctižádostivého skladatele Antonia Salieriho, z vídeňského dvora Josefa II., který se vyznává ze svých hříchů, včetně nepřímého zavinění smrti Wolfganga Amadea Mozarta.

Sám dramatik Shaffer pojmenovává hlavní téma své hry jako „srážku génia s průměrností", přičemž však postava Salieriho není jen ztělesněním lidské průměrnosti a z ní pramenící závistivosti.

Salieri je také výjimečný, jako první rozeznává genialitu Mozartovy hudby i lidskou malost vedle božských dětí a jejich děl. Z vědomí vlastní nicotnosti pak pramení jeho vzpoura proti Bohu a obrat ke zlu, které začne spřádáním intrik páchat.

Rádobydivadlo Klapý patří již 25 let mezi přední amatérské divadelní soubory u nás, pravidelně se účastní řady mezinárodních divadelních festivalů. Na inscenaci Amadea se podílejí herci z pěti míst České republiky a představitel Salieriho dokonce létá na zkoušky i představení až z německého Lörrachu. V litomyšlských Klášterních zahradách začíná Amadeus v sobotu 15. srpna ve 20.30 hodin, lístky budou na místě v předprodeji od 20 hodin. Po skončení představení ve 22.30 hodin mají diváci možnost projít se noční Litomyšlí komentovanou procházkou s rytířem Toulovcem. Za nepříznivého počasí se obě akce ruší.   (pi)