Dan Bárta je ve východních Čechách častým hostem. Přijíždí s kapelami Illustratosphere nebo Robert Balzar Trio jako muzikant a zpěvák.
Ve středu udělá příjemnou výjimku. V galerii známé hradecké čajovny U Poutníka zahájí výstavu fotografií – jak jinak – milovaných vážek, které pořídil na jiných koncích světa.

Vášeň

Vážky jsou Danovou dlouholetou vášní, o které dovede velmi dlouze vyprávět. A není to jen povrchní kratochvíle – výsledky svých četných expedic za vzácnými druhy vážek, fotografie a informace včetně vlastního soukromého bádání zcela seriózně zveřejňuje na webových stránkách www.odonata.cz.
S přáteli, kteří jeho vášeň sdílejí, procestoval během více než deseti let řadu zemí Asie, Jižní Ameriky a Jihoafrickou republiku, které jsou rájem vážek a domovem mnoha dosud neobjevených druhů.

Slovo odborníka

„Kromě úplně suchého a dlouhodobě zmrzlého obývají každé jen trochu mokré místo,“ říká Dan Bárta na svoje oblíbené téma. „Už skoro tři sta milionů let. Chlorocyphidae, Protoneuridae, Euphaeidae, Coenagrionidae… Zní to jako zaklínadla, ale nejde o nic víc než o dohodnutá jména pro skupiny živočichů, kteří, jak se věří, sdílejí svou historii i současnost. My jim říkáme vážky, těmhle přesněji stejnokřídlice, ještě přesněji motýlice, šidélka a tak dále. Funguje to ovšem jen v případě, kdy si pod těmi slovy dokážete něco představit…“

Vernisáž

„Vybrané záběry čtyřicetiletého „odonatologa“ Daniela Bárty mapují jeho malé výlety pryč od nás – na ostrovy Borneo, Afriku, Austrálii a Thajsko,“ říká k výstavě nazvané Avivážky, která začne v čajovně U Poutníka ve středu v osm večer, její organizátorka Martina Součková.

„Dan Bárta na vernisáži U Poutníka zavěsí, zazpívá, poví a zbytek si vymyslí, můžete čekat jeho vlastní úhly výhledů stejně jako příběhy staré tři sta milionů let,“ dodává svým typickým slovníkem Martina Součková.

Hosty Dana Bárty na vernisáži budou muzikanti Robert Lízler a Jaroslav Friedl. Výstava potrvá do 7. června.