Kdy: sobota 23. března
Kde: Kuks
Proč přijít: Na zámku připravili dosud největší počet změn a novinek v interiérech od rozsáhlé obnovy areálu v letech 2013 – 2015. V hos- pitálu je přes 200 nových exponátů.

„Do prohlídkového okruhu jsme zařadili i kompletně nově zařízené části prostorů, kupříkladu ukázku původní ložnice, kde spávali hospitální chovanci, knihovnu vybavenou nábytkem z poloviny 19. století a místnost před barokní lékárnou, která je koncipována jako přípravna a tím tedy naplnila svůj původní účel,“ upřesnil kastelán Libor Švec. Místnosti jsou doplněné velkým množstvím nových obrazů, rytin a dobových fotografií. Hospitální chodbu v 1. patře nyní zdobí cyklus 37 velkých obrazů ze života sv. Jana z Boha, zakla- datele řádu milosrdných bratří, kteří v hospitálu působili. V barokní lékárně a sousední místnosti, jednom z nejcennějších prostorů hospitálu, už není červený koberec, ale opět parketová podlahy z počátku 20. století. Hospitál Kuks pustí v sobotu a neděli návštěvníky na dva prohlídkové okruhy Hospitál a Šporkovská hrobka, otevřené budou bylinkářství na nádvoří a hospoda Na Sýpce. Pro rodiny s dětmi letos je novinkou snížené vstupné.

Rampušák předá vládu Kačence

Kdy: 23. března
Kde: Skicentrum Deštné v Orlických horách
Proč přijít: Masky, hry na sněhu a skvělou muziku slibují Zimní slavnosti Rampušák v Deštném v Orlických horách.

„Od 10 hodin bude vlek Marta 2 pro masky zdarma. Připravena bude také spousta soutěží pro děti s lyžařskou školou, ukázka techniky střediska, možnost nakouknout do rolby nebo třeba projížďka na sněžném skútru. Odpoledne vyvrcholí hromadným sjezdem masek s Rampušákem. Nejlepší masky oceníme a Rampušák nám předá své letošní poselství,“ lákají pořadatelé.

Nebude chybět ani populární osmimetrová Rampušákova vana, na niž dojde o půl páté.

„Najděte si svůj tým maximálně pěti lidí, buďte kreativní a vytvořte obojživelné plavidlo, které vás ze zasněženého kopce převeze přes Rampušákovu vanu do Kačenčina jara. Přesvědčte porotu, že právě vaše jízda a vaše plavidlo bylo to nejnápaditější a nekonečná sláva a tučná odměna je vaše,“ vyzývají pořadatelé.

Dvou až pětičlenné týmy mohou za umístění na stupních vítězů získat finanční odměnu, za první místo to bude 6 tisíc korun, za druhé místo 3 tisíce korun a za bronzovou příčku tisíc korun. Registrace je otevřena do 22. března na info@skicentrumdestne.cz.

Od 17 hodin bude následovat hudební program a celý den završí ohňostroje.

Zahájení sezony v Muzeu války 1866

Chlum - Přehlídka historických uniformovaných jednotek rakouských a pruských vojáků, tradiční slavnostní salva z pušek a děla a také pestrý program pro děti i dospělé zahájí letošní turistickou sezónu v Muzeu války 1866. Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 23. března od 14 hodin. Program potrvá do 17 hodin a po celou dobu je vstup do Muzea války 1866 i na blízkou rozhlednu zdarma. Těšit se můžete na přehlídku výstroje rakouských polních myslivců, rakouských dělostřelců a pěchoty a pruské gardové jednotky, na přednášky odborníků Radka Balcárka a Matouše Holase. Pro zájemce bude samozřejmě připravena také komentovaná prohlídka muzea. Zahájení sezóny bude zároveň spojeno s křtem publikace Mlhy na Chlumu, které vydalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové koncem roku 2018.