Na nově otevřené scéně ještě odpoledne odehraje první představení festivalu Čekání na Václava, řekl dramaturg Klicperova divadla Daniel Přibyl. "Je jím repríza hry Ten třetí, která měla premiéru v minulé sezoně a je jednou z našich nejúspěšnějších inscenací. Večer podruhé zahájí festival představení Rodinná slavnost v podání pražského Činoherního klubu a bratislavského Divadla Aréna," uvedl Přibyl.

Rekonstrukce Studia Beseda začala v prosinci 2005. Byl opraven objekt s ubytovnou pro herce a budova s vlastní scénou s technickým zázemím. Stavbaři vybourali všechny vnitřní konstrukce, zachovány zůstaly pouze obvodové zdi a klenbové stropy, vše ostatní bylo postaveno nově.

V suterénu vznikla z původního zasypaného sklepa galerie, v přízemí se nachází jeviště s hledištěm, nad nímž byla vybudována kabina pro osvětlovače a zvukaře.

V druhém patře jsou po obou stranách sálu šatny herců a také divadelní klub. Nad hlavním sálem je umístěn sklad kulis s nákladním výtahem, půdní prostory byly využity pro kotelnu a strojovnu vzduchotechniky. Kapacita hlediště opravené scény je 130 diváků, při uspořádání ve tvaru takzvané arény vzroste počet sedadel až na 160.

Prvním představením v Besedě odstartuje festival Čekání na Václava. Přehlídka divadelních souborů nabídne na dvou scénách do 28. října na dvě desítky divadelních představení hostujících souborů a 29 představení v podání herců Klicperova divadla. Během festivalu uvede Klicperovo divadlo dvě nové premiéry.

Na 6. října je připraveno uvedení hry Turandot Carla Gozziho v režii Jana Jirků. Na 20. října divadlo chystá uvedení románu Mefisto Klause Manna v režii Ondřeje Štindla. Hlavní program festivalu zakončí 28. října uvedení hry Divadla Járy Cimrmana Záskok.

 

Vznik Studia Beseda sahá do roku 1796, kdy hradečtí ochotníci zřídili první divadelní scénu v Domě U Zlatého orla na Malém náměstí 126. Působili zde známí čeští dramatikové Václav Kliment Klicpera, Josef Kajetán Tyl a mnozí další.

Novodobá historie s profesionálním souborem začala roku 1949, v té době však byla Beseda využívána již jen jako zkušebna. Teprve v roce 1980 se stala druhou scénou hradecké činohry a byla jí až do roku 2001, kdy byl objekt pro havarijní stav uzavřen.