Zapomenuté dítě na nádraží
Hru napsal známý český dramatik, režisér a herec Arnošt Goldflam. „Text hry vznikal poměrně krátce. Prioritou bylo napsat něco o Brně. A já jsem se těšil, že si zažertuji na takové ty brněnské nešvary," sdělil autor divadelní hry Arnošt Goldflam.
Arnošt Goldflam si vzpomněl na setkání s dramatikem maďarského původu Georgem Taborim, který mu vyprávěl, že když byl malý, otec ho zapomněl na nádraží v Brně. A protože Tabori napsal hru o Hitlerovi Mein Kampf, přidal na nádraží i mladého vůdce mířícího zrovna do Vídně.
Hra není k Hitlerovi ani trochu laskavá
V úvodní scéně Hitler přijíždí na nádraží a je znechucen městem, které označuje za díru a místo nudy. Hra je prošpikována většími či menšími vtípky reagujícími na brněnskou současnost. Goldflam jako mistr zesměšnění používá ve hře humor jemný i drsný, takový, při němž občas mrazí.
Jak sám uvádí, nejedná se hru z pohledu pamětníka, spíše o příběh z pohledu třeba Evy Braunové, zjevně naivní i hloupé. Autor sám za války ztratil v koncentračním táboře patnáct lidí z příbuzenstva a je tedy ten poslední, kdo by se chtěl dotknout památky těch, kteří trpěli.
Jeho hra tak není k Hitlerovi a jemu podobným lidem ani trochu laskavá. Je to ironická groteska. „Když oni mohli být krutí, tak já můžu jako autor být také krutý a ironický v pohledu na jejich život. I když ty druhy krutosti jsou diametrálně odlišné," vysvětlil Arnošt Goldflam.
V hlavní roli se představí Petr Jeništa, v roli Evy Braunové mu bude sekundovat Erika Stárková. (zlu)