Ve středu 8. listopadu byly v Praze uděleny Ceny Divadelních novin za sezónu 2022/23, ze kterých si Jakub Vašíček a Šimon Spišák odnesli ocenění za režii inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník.

V inscenaci, která vznikla k 30. výročí rozpadu Československa, se na jevišti se potkávají loutkoherci z obou zemí s cílem vytvořit pravou česko-slovenskou loutkovou hru. Českou stranu zastupuje hovorný, ale i prospěchářský Kašpárek, Slovensko odvážný, ale i patetický Jánošík. Inscenace staví na stereotypech národních charakterů Čechů a Slováků, ke kterým přistupuje s humorem, čistou sebeironií a bez servítek.

Kanadská rockerka Avril Lavigne.
Rock for People do Hradce láká na rockerku Avril Lavigne nebo legendu Pendulum

V letošním roce mělo na udělování Cen Divadelních novin Divadlo Drak hned tři želízka v ohni. V kategorii Taneční a pohybové divadlo byla nominována režisérka Veronika Poldauf Riedlbauchová za inscenaci To je andělení! a v Kategorii Alternativní divadlo pak Jakub Gottwald a kol. s inscenací K prameni, která vznikla v koprodukci festivalu REGIONY - Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, jehož je Divadlo Drak spolupořadatelem spolu s Klicperovým divadlem a neziskovkou kontrapunkt.

„Musím říct, že loňská sezóna pro nás byla opravdu výjimečná a když jsme si ji s kolegy Jakubem Vašíčkem a Bárou Kalinovou hodnotili, shodli jsme se, že byla asi nejlepší, kterou jsme v Draku zatím zažili. A samozřejmě nás moc těší, když se ukáže, že si to myslí i někdo jiný,“ přiznává ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

S využitím tiskové zprávy