Unikátní kousky ze zlatého fondu světové kinematografie v tom nejvyšším možném rozlišení 4K si mohou do konce ledna vychutnat návštěvníci Artkina Centrál.

Tomu se podařil až husarský kousek. Na plátně se objeví tři snímky z padesátých až sedmdesátých let minulého století, které se podařilo americkým filmovým studiím převést do digitální podoby.

Diváci se tak mohou pokochat světoznámými díly Kmotr režiséra Francise Forda Coppoly, Někdo to rád horké Billyho Wildera a Život je krásný Franka Capra. „Neznám moc lidí, kteří zhlédli nebo si i třeba pamatovali uvedení těchto filmů v klasických kinech. Zvláště třeba projekce Kmotra, navíc v tak kvalitním provedení, je velkou událostí,“ říká ředitel Artkina Centrál Leoš Kučera.

Nápad zrestaurovat staré filmy se zrodil už v roce 2006, kdy se zdokonalila technologie a začalo být možné zpracovávat snímky v rozlišení 4K. Několikaletý proces však nebyl vůbec jednoduchou záležitostí.

„Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a opravdu zachovalou kopií filmu, která byla restaurátorům k dispozici, kopie s italskými titulky v obraze. Originální negativ z archivu studia Paramount Pictures byl zase z části zničen a 21 minut bylo zcela nepoužitelných. Už jen získat kvalitní podklad pro digitalizaci nebylo vůbec snadné. Následná digitalizace pak probíhala zdlouhavě – doslova scanováním a čištěním filmového políčka po políčku. A těch má film v jedné vteřině 24,“ popisuje náročný postup Kučera.

Hradecký Centrál nechce zůstat jen u této minisérie tří známých děl. Do budoucna plánuje uvedení i dalších digitálně zrestaurovaných snímků.

Jednotlivá promítání:

Kmotr
: 11. 1. ve 20 hodin, 13. 1. v 17 hodin a 26. 1. ve 20 hodin
Někdo to rád horké: 17. 1. v 17.30 hodin a 24. 1. ve 20 hodin
Život je krásný: 10. 1. ve 20 hodin