„V České republice není TenSing žádná novinka. Jednoduše přeloženo se jedná o zpívání náctiletých a funguje u nás už 15 let. Právě Norové nám pomáhali v začátcích. Mají zdravé sbevědomí, zatímco Češi se neustále omlouvají za to že vůbec existují, strašně se stydí a jsou zamin〜drákovaní,“ řekl hned na úvod organizátor a předseda YMCA DAP Radim Žárský.

Dvoudenní seminář, jehož se zúčastnilo více než dvacet mladých lidí, ale i několik dětí, vyvrcholil společným sobotním koncertem. „V pátek a v sobotu dopoledne jsme zkoušeli divadlo a tanec. Já jsem se přihlásila na divadlo, protože mě moc baví. Teď odpoledne zkoušíme sborový zpěv, který pak předvedeme společně na večerním koncertě,“ pochlubila se v sobotu odpoledne jedna z účastnic, čtrnáctiletá Eliška Zachařová z Bukoviny.

Norové nebyli v České republice poprvé a pobyt si vyloženě užívali.

„Prošli jsme několik škol a snažili jsme se zaujmout studenty. Někteří působili vyloženě znuděně, ale potkali jsme spíše nadšené mladé lidi,“ prozradila Martina z Norska. Její kolega Helge dodal, že ti, kteří se tvářili otráveně, je rozhodně neodradí od jejich činnosti.

„Tváří se tak spíše proto, aby vypadali obzvlášť důležitě. Je to jen maska,“ dodal.(sir)