"Je to vlastně pilotní projekt. Cílem je spojit síly na opravu kostela, město by získalo do užívání věž kostela, ze které by mohla vzniknout rozhledna a galerie. To je šance získat peníze z EU, církev by opravila fasádu zbývající části kostela," řekl Uchytil. Církev a město se společně obrátily na krajské centrum evropského projektování, projekt chtějí dokončit do konce letošního roku.

"Není v silách církve ani města, abychom se pustili sami do oprav, s penězi z evropské unie by to však bylo možné," řekl Uchytil. Opravy kostela svaté Voršily by podle Uchytila mohly stát desítky milionů korun, největším problémem jsou nosné trámy věže kostela, které jsou napadané dřevokazným hmyzem, velké investice vyžaduje také fasáda.

Děkanský chrám svaté Voršily na Klicperově náměstí byl postaven v letech 1536 až 1543. Kostel je vybudován v kombinaci dvou slohů - pozdní gotiky a renesance. Kostel za dobu své existence několikrát vyhořel a byl postupně dostavován. Královéhradecká diecéze, která spravuje přibližně území někdejšího východočeského kraje, nemá na opravy přibližně 650 kostelů, které spravuje, dostatek peněz. Oprava všech církevních památek na území diecéze by podle hrubých odhadů mohla stát až tři miliardy korun.