Když se aklimatizoval, přistoupilo se k jeho rozbalení. Po odstranění vrutů a fólie se pak představil v celé své kráse, kterou mu kolem 30. roku jeho života vtiskl malíř Lucas van Valckenborch. Po usazení na stěnu se pak císař může až do začátku listopadu kochat díly, které hradecké muzeum nashromáždilo od soukromých vlastníků a která byla určena právě pro potěchu oka Rudolfa II.

Při výstavě Rudolf II. Umění pro císaře, bude k vidění na 77 děl běžně nepřístupných výtvarných děl Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachen, Josepha Heintze st., Roelanta Saveryho, Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha, Adriaena de Vries a Aegidia Sadelera.

Nejvíce dopravních nehod v hradeckém kraji se za poslední dva roky stalo u vjezdu do obchodního centra Aupark.
Tady pozor! Podívejte se, kde se v hradeckém kraji nejčastěji bourá

Třešničkou na dortu hradecké výstavy je pak právě portrét Rudolfa II. od Lucase van Valckenborcha z doby před rokem 1585 zakoupeného v roce 2012 do knížecích lichtenštejnských sbírek ve Vídni/Vaduzu. „Tento obraz je zajímavý tím, že jej portrétoval dvorní malíř Rudolfova bratra Matyáše (později také český král) a je součástí portrétů, kdy na druhém je i jeho další bratr Arnošt Habsburský. Oproti Arnoštovi, který se nechal zpodobnit s vojenskou helmicí, tak Rudolf II. má na obrazu svůj oblíbený klobouk,“ uvedla ke vzácnému dílu autorka výstavy a odbornice na rudolfínské umění Eliška Fučíková. Podle ní je obraz zajímavý i tím, že zobrazuje císaře ve věku, ze kterého jiné podobizny Rudolfa II. neexistují.

Dalších 77 položek

„Na obrazu je mu kolem 30 let. A tuto domněnku nám potvrzuje fakt, že na něm ještě není vyobrazen s řádem zlatého rouna. Ten získal v roce 1585 a poté nechyběl na žádném jeho portrétu,“ dodala k obrazu, který byl dlouhá léta zahalen tajemstvím a původně se mělo za to, že je na něm zobrazen neznámý šlechtic, Eliška Fučíková. Podle ní je obestřena tajemstvím i osud po posledním tahu štětce Lucase van Valckenborcha. Neví se tak, zda se jím císař kochal i sálech Pražského hradu.

Co je nového v Hradci Králové.
OBRAZEM Z HRADCE aneb co je nového v krajském městě

Kromě portrétu císaře je na výstavě, která se veřejnosti otevře v pátek, i dalších 77 položek. A mnohé z nich nebyly vystaveny a očím veřejnosti tak budou představena poprvé.

Podle kurátora výstavy a vedoucího návštěvnického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Stanislava Hrbatého se i v historii česká veřejnost s rudolfínským uměním setkávala zřídka: „V 90. letech minulého století bylo komplexněji představeno jen na velké výstavě v Praze. Námi připravovaná výstava rozšiřuje badatelské poznatky z posledních let a dosud málo viděný fond rudolfínského umění představí v širších souvislostech evropského kontextu.“