Snad žádný jiný ostrov na světě se nemůže pochlubit tolika obdivnými přídomky jako Madeira: Ostrov věčného jara, Perla Atlantiku, Plovoucí zahrada či Květináč Evropy. Každý se snaží vystihnout neopakovatelnou krásu tohoto malého ostrova.

Madeira otevírá náruč všem. Kdo miluje parky a botanické zahrady, dva týdny nemusí dělat nic jiného, než se procházet mezi rozkvetlými záhony. Kdo žasne při pohledu na mořský příboj mezi útesy, celé dny může chodit pobřežními stezkami. I milovníci horských scenérií si přijdou na své. Přes 1800 metrů vysoké hory mají již velmi alpský charakter a o hřebenové túry není nouze.

Největším pokladem Madeiry jsou ovšem úzké stezky podél starých zavlažovacích kanálů „levád", které protkávají celý ostrov. Po nich se dostanete i do nejodlehlejších hlubokých roklí v srdci ostrova, kde vás obklopí bujný deštný prales. Ten vypadá jako přenesený z Amazonie na úpatí jihoamerických And. Naopak na druhém konci Madeiry však můžete podniknout výlet krajinou téměř pouštní.

Madeira umí splnit snad každé přání. S jedinou výjimkou – jako hornatý ostrov sopečného původu nenabízí koupání na nekonečných písečných plážích. Ale ani to nakonec není nemožné. Stačí nastoupit na trajekt a za dvě hodiny vystoupit na přilehlém ostrově Porto Santo.

„Pro mne osobně je Madeira hotovým rájem. Blahodárně působící mořské klima je  prosyceno vůní exotických květů. Strmé horské silničky nabízejí fantastické výhledy do hlubokých údolí plných bujné zeleně i na azurové mořské pobřeží. Ostré štíty hor se cudně halí do hustých mraků. Aby byl ráj dokonalý, zbývá ochutnat něco ze  skvělých ryb a zapít neopakovatelným madeirským vínem," uvedl cestovatel Martin Loew.

Více: www.promitani.cz.