Divadelní festival Regiony už odtajnil program letošního ročníku této kultovní hradecké akce. Regiony se letos budou odehrávat na více než 40 místech po celém městě s více než 300 plánovanými akcemi. Hradec Králové se pod taktovkou Klicperova divadla, Divadla Drak a kulturní neziskovky kontrapunkt stane scénou pro umělce z celé Evropy poslední červnový týden od 21. do 28. června.

Zájemci si mohou kompletní program prostudovat na webu festivalu. O své osobní tipy se podělily členové dramaturgické rady festivalu.

„Jednoznačně bych pozval diváky na zahraniční hosty v Klicperově divadle – na originální plovdivské Zkrocení zlé ženy, kde se krásně propojuje Shakespearova komedie s novým cirkusem, a na razantní re-interpretaci klasického mýtu o Králi Oidipovi v podání portugalského souboru SillySeason, která je ryze současná a herecky a vizuálně působivá. Co si rozhodně nenechám ujít, je slovenské divadlo Nude s popovou mozaikou Emily o jedné z nejvýraznějších osobností v historii boje za práva žen a geniální režijní adaptaci Peera Gynta v režii Michala Háby s oslňujícím výkonem Kryštofa Bartoše v titulní roli,“ láká Martin Satoranský, dramaturg Klicperova divadla.

Satoranský zmiňuje také dvě inscenace divadla Masopust, které na konci roku definitivně končí. „Proto by diváci neměli váhat, protože možná Fredyho a Přípravy na všechno už nebudou mít šanci vidět,“ doplňuje Satoranský.

První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet třeba i v parcích.
Modrá, žlutá a zelená. Hradečané budou moci třídit odpadky i v parcích

Barbora Hodonická, ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt, zve na inscenace, které se budou odehrávat přímo v ulicích Hradce Králové:

„Diváci hradeckých Regionů budou moci vidět opravdu velké množství představení na Malém náměstí nebo na krásných Gočárových schodech. Velmi se také těším na náhodné performance v ulicích, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro Regiony.“

Hodonická doporučuje také pohybovou inscenaci s prvky nového cirkusu souboru Cirkus TeTy s názvem Ke zdi, která podle ní přináší novou perspektivu uměleckého zážitku

Ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský diváky zve především na všechny zahraniční inscenace, které bude možné zhlédnout právě na scénách Draku. „Compagnie Bakelité, kterou hradecké publikum nadšeně přijalo už před dvěma lety, přiveze svou novou inscenaci Láska k riziku. Compagnie Kislorod představí inscenaci Vyjít z lesa, což je taková zábavná lynchovská absurdita duchem velmi blízká právě tvorbě souboru Bakelité. Po čase v Hradci uvede svůj čistě sólový projekt Matija Solce (Charms je vinen!), belgické TOF Théâtre pak zahraje inscenaci Léto 69, což je mimořádně půvabná imprese jednoho dávného letního odpoledne. Italská skupina Unterwasser zase přiveze své Boxy, podmanivou instalaci pro malé i velké,“ přibližuje program Jarkovský.

Ve výstavních prostorách navazujících na Kapli Zjevení Páně mohou návštěvníci zhlédnout díla majitele zámku Petera Weidenbauma. Archivní foto.
Ve Smiřicích vystavuje obrazy majitel zdejšího zámku Peter Weidenbaum

Za úplné vrcholy programu potom Jarkovský považuje inscenaci Běh belgického novocirkusového souboru Les Vélocimanes Associés a inscenaci Tíha duše - všechno je dočasné italské performerky Chiary Marchese.

Návštěvníci divadelního festivalu si tradičně užijí i hudební vystoupení. Za indie rock se představí například Good Times Only, ostřejší kytary zastoupí Glad For Today, elektroniku doveze HRTL a za folk se představí Barbora Zmeková či Rodan.

Vizuál festivalu Regiony.Zdroj: Festival Regiony

Tématem celého letošního ročníku festivalu je Chvění. Tekutost. Rovnováha. „Téma odráží neustálou proměnu a fluidní dynamiku, které jsou charakteristické pro současné společenské dění. Naše společnost je jako živoucí organismus, který neustále osciluje mezi tradicí a inovací, a právě festival je to místo, kde tyto dvě síly nachází svou rovnováhu,“ říká v tiskové zprávě ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Vizualizace sídla Lesů ČR.
Jedna z největších dřevostaveb v zemi. Projekt nového sídla Lesů ČR znovu ožívá

„Dramaturgická rada zvolila toto téma s cílem zpřítomnit a zprostředkovat hlubší porozumění pro neustále se měnící stav světa kolem nás. Téma umožňuje zkoumat a reflektovat různé aspekty lidské existence v období, kdy se zdá, že pevné struktury našeho života a společnosti se rozpouštějí a transformují,“ dodává Eva Mikulková.

Předprodej vstupenek

Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku. Pro studenty uměleckých škol festival nabízí také cenově zvýhodněné studentské akreditace, které je možné zakoupit online na festivalových webových stránkách.

S využitím tiskové zprávy

Možná vám uniklo: Hasiči nacvičovali vyproštění na železničních vagónech, podívejte se

Zdroj: Michal Fanta/HZS Královéhradeckého kraje