Kroftovo jméno je spojeno především s královéhradeckým loutkovým divadlem Drak, kde působil jako režisér a dlouholetý umělecký šéf. Byl prvním loutkářem, který získal prestižní divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Josef  Krofta byl velmi těžce nemocný a v posledních dnech upoutaný na lůžko, uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink. „V oblasti alternativního a loutkového divadla patří nepochybně a jednoznačně k mezinárodní špičce a k nejznámějším Hradečákům ve světě. Jeho humor, rozvaha a životní moudrost nám bude velmi chybět, a to nejen v Hradci Králové," řekl primátor.

Ztráta pro divadlo

„S odchodem Josefa Krofty ztrácí Divadlo Drak zcela výjimečnou osobnost své historie i současnosti," reagovala  včera na zprávu o úmrtí Josefa Krofty ředitelka Divadla Drak Eliška Finková. „Jeho cesta, kterou  po desetiletí divadlo umělecky vedl, je nesmazatelná a trvalá, kráčet po ní dál je pro Drak  velkou ctí a úkolem zároveň. Odešel učitel  nejen svých absolventů,  ale i lidí všech divadelních profesí, kteří v jeho blízkosti propadli lásce a odpovědnosti k divadlu stejně, jako on. Nebylo to těžké, nedalo se jinak. Navždy ve všech zůstane trocha neutuchající energie, kterou rozdával i ve chvílích, kdy jí sám neměl nazbyt. V Divadle Drak zůstane Josef Krofta už napořád."

S láskou

Josef Krofta byl desítky let pravidelným hostem a spolupracovníkem Českého rozhlasu Hradec Králové. Na Josefa Kroftu se smutkem vzpomíná moderátorka Lada Klokočníková. „Jožku Kroftu jsem poznala před třiceti lety, když jsem po mateřské  dovolené nastupovala do hradeckého rozhlasu a měla to štěstí být v kanceláři s jeho ženou Janou, dodnes mou dobrou kamarádkou.

Pro mě byl vždy velký: velký tím, co uměl, jak se choval, jak ke mně byl laskavý a zároveň jak dokázal být vždy nad věcí, když kdykoliv o cokoliv šlo… Byl nesmírně velkorysý. Navíc to byl krásný  chlap  a já „začínající rozhlasačka" před ním  měla zpočátku větší trému než z mikrofonu. Po těch třiceti letech, kdy jsem měla to štěstí se s ním občas setkávat a taky natáčet, už vím, že tréma nebyla na místě. Nikdy mu nechyběl úsměv a někdy i trefný komentář, který mikrofon bral tak tak… U něho platilo, co na srdci, to na jazyku… To srdíčko ho nakonec  zradilo, stejně jako zdraví. Naposled jsem s ním mluvila minulý týden, kdy mi volal z nemocnice, protože se potřeboval postarat o „svou Janu". A i když diagnóza, kterou mu ten den sdělili , nebyla vůbec  radostná, o sobě nemluvil. Mluvil o své ženě Janě, o ni měl starost.  Takový byl.

Mohla bych dlouze psát o celé řadě unikátních projektů, které vytvořil, o ojedinělých pořadech, které máme v našem rozhlasovém archívu, o jeho rozhlasové práci a o jeho cenách, kterých má nespočet. Pro mě ale jsou stejně nejcennější vzpomínky na společně strávené  chvíle, ať už to bylo  v rozhlase, divadle nebo u Kroftů doma. Bude nás hodně, komu bude chybět a kteří budeme s láskou vzpomínat."

Fakta

Josef Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. „K loutkám jsem se dostal skoro omylem, protože při studiu DAMU jsem si přivydělával v dětském vysílání rozhlasu. V srpnu 1968 jsme vysílali z Českých Budějovic a pak dostali zákaz působení v médiích. Protože tam loutkové divadlo nebylo uvedeno, začal jsem v českobudějovickém Malém divadle, odkud jsem za tři roky přesídlil do Hradce. Učil jsem se vlastně až tam a zůstal u loutek 40 let," řekl vloni Josef Krofta.

Josef Krofta dokázal z loutkového divadla udělat podívanou nejen pro děti. Na jeviště postavil herce jako vodiče loutek, ale i jako jejich partnery. V Draku vytvořil pět desítek inscenací a české loutkářství představil i v zahraničí. Za svou činnost získal různá ocenění, například v roce 2013 získal Cenu Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. „Loutkařinu jsem vždycky dělal pro všechny, i když pro děti se pracuje lépe. Nejsou totiž tak zničené televizí, jsou schopné vnímat metaforu a objevovat věci nevyřčené naplno," uvedl tehdy Josef Krofta. Jako režisér pracoval v jedenácti zemích světa včetně Austrálie a Kanady. Podílel se na mnoha mezinárodních projektech. Loni v březnu převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež.

Josef Krofta od roku 1990 působil na pražské DAMU, v roce 1993 až 1998 byl proděkanem této školy. Jako profesor působil také v zahraničí. V roce 2010 se za Volbu pro město stal náměstkem královéhradeckého primátora, v posledních komunálních volbách byl za Hradecký demokratický klub zvolený zastupitelem.

Josefa Kroftu v hradeckém zastupitelstvu nahradí Jiří Sova, který byl v loňských volbách zvolený náhradníkem. „Nový zastupitel složí do rukou primátora Zdeňka Finka slib na řádném zasedání zastupitelstva dne 31. března," řekla v této souvislosti mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.