„Nehledejme v třináctce žádná pověstná znamení,“ řekl k magickému číslu v názvu letošního festivalu ředitel hostitelského Klicperova divadla Ladislav Zeman. Program a jména pozvaných souborů a umělců spíše nasvědčují tomu, že bude v mnohém výjimečný a nezapomenutelný.

Hned úvod festivalu bude patřit inscenaci britského dramatika Petera Brooka Velký inkvizitor, která se zastaví v Hradci Králové na svém světovém turné.
Letos poprvé pořadatelé překročili geografické hranice Evropy a pozvali na zdejší jeviště tel–avivské divadlo Cameri, jehož počátky jsou spojeny s českými umělci.

K největším „bombám“ letošního festivalu bude patřit představení Slovenského národního divadla v Bratislavě Popel a vášeň s Martinem Hubou v hlavní roli, excelentní výkon Vilmy Cibulkové a Milana Kňažka v představení Divadla Ungelt Picasso a Nadsamec Jarry, kterého do Hradce Králové přiveze Studio Ypsilon Praha. Samotné Klicperovo divadlo přispěje do programu svými nejčerstvějšími kusy – Revizorem, Čertem a Káčou a Macbethem.

Vedle všech scén Klicperova divadla a divadla Drak (snad kromě Besedy, která čeká na svoji obnovenou premiéru v závěru září) bude umělcům i divákům k dispozici i řada jevišť pod širým nebem. Na nich se vedle studentů herectví, tanečníků a poloamatérských divadelníků představí také muzikanti, kteří k festivalu neodmyslitelně patří. Sérii každodenních nočních koncertů před Klicperovým divadlem zahájí geniální Marián Varga.